Ważny komunikat CSIRT KNF dotyczący oszustw na OLX

CSIRT KNF ostrzega przed nieuczciwymi kupującymi w serwisie OLX. Trwa kampania, w ramach której wysyłają wiadomości z kodami QR i kierują do fałszywych serwisów, gdzie rzekomo ma być możliwy odbiór pieniędzy. To przekręt, w wyniku którego można wyłącznie stracić środki z konta w banku.

CSIRT KNF apeluje do użytkowników serwisu OLX, by byli wyczuleni na fałszywych kupujących, którzy deklarują, że zapłacili już za towar i konieczne jest „odebranie pieniędzy”. To typowy schemat oszustwa. W ramach najnowszej kampanii, kontaktując się ze sprzedającym wysyłają nawet spreparowane kod QR, który kieruje do fałszywej strony bankowości internetowej. Sprzedawca, który nie zdaje sobie, że jest oszukiwany, podając login i hasło przekaże dane logowania wprost na ręce „kupującego”.

Cały proces nie ma związku z autentyczną procedurą zakupu na OLX i w innym serwisie tego rodzaju. Co do zasady należy również pamiętać, że o sprzedanym przedmiocie użytkownik zostanie automatycznie powiadomiony przez system danego serwisu, a do otrzymania zapłaty nie jest konieczne logowanie się gdziekolwiek i podawanie danych. „Kupujący”, który stara się wytłumaczyć, że jest to konieczne, to oszust, który stosuje socjotechnikę i próbuje wywrzeć presję na sprzedawcy.

Aby zachować bezpieczeństwo należy zachować czujność i nie reagować na tego typu wezwania. W podobny sposób kody QR wykorzystywane są także poza internetem, o czym niedawno ostrzegał Santander Bank Polska. Spreparowane kody można znaleźć m.in. na parkomatach w przestrzeni publicznej, gdzie naklejane są przez oszustów próbujących „ściągnąć” płatności za parking na własne konto.

W każdym przypadku, kiedy możliwe jest więc wykorzystanie innej metody płatności (niż z wykorzystaniem kodu QR), warto z niej korzystać. Kod w praktyce należy bowiem utożsamiać ze skróconym linkiem, po którym nie widać na pierwszy rzut oka, na jaką stronę prowadzi.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *