
Wydano Linux Kernel 6.1 – wiele interesujących nowości!
Premiera jądra Linux 6.1 jest już oficjalnie za nami. Spójrzmy na to, jakie nowości i zmiany przygotowano dla nas w tym wydaniu.
Premiera jądra Linux 6.1 jest już oficjalnie za nami. Spójrzmy na to, jakie nowości i zmiany przygotowano dla nas w tym wydaniu.
Ubuntu 22.10 zawiera szereg ulepszeń, nowy serwer dźwięku, nową aplikację do edycji tekstu i jądro Linux 5.19 . Oferuje również lepszą niż kiedykolwiek obsługę komputera jednopłytkowego Raspberry Pi.
Istnieje wiele sposobów, by dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o komunikacji między przeglądarką internetową a serwerem HTTP. Jednym z najlepszych z nich jest zbudowanie własnego serwera WWW.
Linux 6.0 to najnowsza wersja kernela, nad którą pracowało wielu ludzi. Linus Torvalds ogłosił dostępność platformy i wiemy, że wprowadza ona liczne nowości. Wśród nich jest wsparcie dla Intel Arc Alchemist oraz procesorów Raptor Lake. Linux 6.0 wprowadza też zaktualizowane sterowniki dla układów graficznych AMD RDNA 3.
Potoki są zaskakująco wszechstronnym mechanizmem oferującym wiele możliwości, w tym przesyłanie danych między komputerami.
Narzędzia i strategie używane do tworzenia kopii zapasowych plików różnią się w zależności od tego, czy tworzymy kopie działającego systemu. W niniejszym artykule przedstawimy zagrożenia związane z korzystaniem z popularnych narzędzi Linuksa do tworzenia kopii zapasowych żywych danych i przeanalizujemy niektóre alternatywy.
Linux Mint 21 Vanessa to najnowsza odsłona popularnej dystrybucji oprogramowania. System został objęty wsparciem, które będzie kontynuowane do 2027 r. Co nowego tu znajdziemy? Nowości nie brakuje i te obejmują różne obszary dystrybucji Linux Mint 21. Rzućmy sobie na to okiem.
Bezpieczeństwo i anonimizacja w Internecie odgrywają coraz większą rolę ze względu na niekończący się apetyt różnego rodzaju firm – nie tylko internetowych – na śledzenie użytkowników, gromadzenie o nich informacji i profilowanie ich. Portmaster i Safing Privacy Network pomogą nam ochronić swoją prywatność, nawet jeśli nie jesteśmy ekspertami od bezpieczeństwa.
Niektórzy administratorzy starej szkoły wciąż debatują na temat bezpiecznych sieci wewnętrznych, ale eksperci poszli o krok dalej: architektury o zerowym zaufaniu oferują niezawodną, ale złożoną strategię ochrony sieci przed wszystkimi zagrożeniami – wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych stawia na doświadczenie osób związanych z otwartym oprogramowaniem, czego dowodem może być nawiązanie współpracy z firmą Red Hat. Dla tej drugiej to zresztą pierwsza tego typu umowa w Polsce, a dla pracowników i docelowo użytkowników ma oznaczać realizację zapowiadanego wcześniej planu.