Linux

Linux

Nowy Linux 5.18 wydany! Jednak są kontrowersje

Z kolejnymi wydaniami jądra Linux rzadko wiążą się jakieś kontrowersje. W przypadku wersji oznaczonej numerem 5.18 jest jednak inaczej. A wszystko za sprawą nowego sterownika firmy Intel.

Linux

HP wyda taniego laptopa dla programistów z Linuxem. Oto HP Dev One

Większość nowych laptopów na rynku działa pod kontrolą Windowsa. Niektórzy producenci, nawet Ci bardziej znani, czasami wypuszczą coś z alternatywnym oprogramowaniem. I tak zrobi HP, bowiem niedługo ujrzymy model HP Dev One powstały w kooperacji z System76.

Linux

Rocky Linux 8.6 dostępny do pobrania!

Twórcy Rocky Linux ogłosili wydanie wersji 8.6. Wydanie jest dostępne dla architektur x86_64 i aarch64. Kolejna wersja zawiera poprawki znanych błędów i wsparcie dla nowszych wersji środowisk wykonawczych.

Linux

Fedora 36 do pobrania. Dostała nowe GNOME 42

Najnowsza wersja Fedora 36 czeka na pobranie przez wszystkich fanów Linuksa. Wśród najważniejszych zmian, które pojawiają się w tej wersji, można wymienić zmianę na środowisko graficzne GNOME 42, odświeżony wygląd i styl, a także nowy interfejs do zrzutów ekranu.

Bezpieczeństwo

Astra Linux – rosyjski system operacyjny do zastosowań militarnych i operacji ściśle tajnych

Astra Linux to rosyjska dystrybucja Linux oparta na systemie operacyjnym Debian GNU/Linux, opracowanym w celu zaspokojenia potrzeb rosyjskiej armii, innych sił zbrojnych i agencji wywiadowczych.

Zapewnia ochronę danych do poziomu „ściśle tajnego” w rosyjskiej klasie informacji niejawnych. Został oficjalnie zatwierdzony przez rosyjskie Ministerstwo Obrony, Federalną Służbę Kontroli Technicznej i Eksportowej oraz Federalną Służbę Bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo

Brak dostępu – szyfrowanie dysków w Linuksie

Zaszyfrowane woluminy już dawno przestały być czymś wyjątkowym. Zasady korporacyjne i reguły zgodności często wymagają szyfrowania danych o kluczowym znaczeniu. W niniejszym artykule omawiamy narzędzia do szyfrowania dysków w systemie Linux.

Linux

Kubuntu Focus M2 Gen 4 – nowy laptop z Linuksem i Intel Core i7 dwunastej generacji

Kubuntu Focus M2 Gen 4 to laptop z Linuksem, który doczekał się odświeżania. Producent umieścił w nowej wersji procesor Intela 12. generacji. Zdecydowano się na CPU Core i7-12700H oraz układ graficzny Nvidia RTX 30. Notebooka można już zamawiać i pierwsze dostawy do klientów planowane są na ten miesiąc.