Nauka

Nauka

Pod Grenlandią tyka radioaktywna bomba. To relikt z czasów zimnej wojny

Okres zimnej wojny obfitował w różnorodne, często zwariowane pomysły zarówno po stronie USA, jak i Związku Radzieckiego. Stany Zjednoczone zbudowały np. niezwykłą bazę wojskową pod Grenlandią, która miała skrywać pociski jądrowe wycelowane w ZSRR. Bazę, która w przyszłości może być źródłem ekologicznej katastrofy.

Nauka

Przetwarzanie brzegowe kontra obliczenia w chmurze. Co je różni?

W ostatnich latach sporo mówi się o obliczeniach w chmurze, które mają nam towarzyszyć na każdym kroku. Dla wielu osób chmura jest odpowiedzią na każde przetwarzanie danych, bo to główniej o niej słyszą. Jest jednak wiele innych ważnych technologii obliczeniowych, mających wpływ na nasze życie. Jedną z nich jest przetwarzanie brzegowe, znane też jako edge computing. Przyjrzyjmy się, dlaczego jest tak istotne, czym różni się od obliczeń w chmurze i jakie może mieć zastosowania. Dowiecie się też, co łączy je z Internetem Rzeczy.

Nauka

Wykorzystywana w sieciach skrętka ma swoje ograniczenia. Naukowcy właśnie je odkryli

W domach i mieszkaniach najczęściej możemy zauważyć prosty schemat doprowadzenia połączenia Ethernet do routera z wykorzystaniem światłowodu, a następnie wykorzystania tradycyjnej skrętki do połączenia komputerów, konsol czy punktów dostępowych. Jednak nie wszędzie można rozwiązać kwestię dystrybucji sieci z wykorzystaniem światłowodu i choć obecnie ratuje nas w takiej sytuacji zwyczajna skrętka, to i ona ma swoje ograniczenia, do których ludzkość się zbliża.

Nauka

Chiny mają duże plany związane z rozbudową swojej stacji kosmicznej Tiangong

Tiangong to nowa stacja kosmiczna budowana przez Chiny. W zeszłym miesiącu Państwo Środka nakreśliło duże plany związane z tą placówką. Na ten rok zaplanowano kilka misji, które związane są z rozbudową. Wiem, że stacja kosmiczna Chin w przyszłości ma gościć astronautów z innych państw, a nawet turystów.

Nauka

Jak działa dysk twardy? Film + artykuł

HDD czyli popularnie rzecz ujmując dysk twardy to wciąż jedna z podstawowych pamięci masowych, jakie montuje się we współczesnych komputerach. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej – jak działa dysk HDD?