Nauka

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Nauka

Superkomputery? To już przeszłość. Google ma coś lepszego 

Supremacja kwantowa to jak najbardziej realna rzecz, o czym możemy się przekonać dzięki projektowi realizowanemu przez Google. Związani z tą firmą naukowcy zaprojektowali system wykraczający wydajnością poza to, co mogą oferować superkomputery.

Nauka

AI zmieni wszystko. Google pokazuje przykłady

Sztuczna inteligencja to najważniejsza technologia tego roku. I choć Microsoft wyprzedził Google’a w wyścigu o AI, to ten drugi wcale nie zamierza się z tym godzić. W najbliższych tygodniach da nam na to co najmniej kilka przykładów.

Linux

Tworzymy własny serwer WWW

Istnieje wiele sposobów, by dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o komunikacji między przeglądarką internetową a serwerem HTTP. Jednym z najlepszych z nich jest zbudowanie własnego serwera WWW.

Bezpieczeństwo

Chiny chcą bronić Ziemi. Budują gigantyczny kosmiczny radar!

Chiny obrońcą ludzkości? To może zbyt odważna teza, ale z drugiej strony to chyba najbardziej obrazowe podsumowanie nowej inicjatywy tego kraju. W jednej z płd. prowincji Chin powstaje bowiem gigantyczny radar, który ma monitorować przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu niebezpiecznych asteroid — ale nie tylko!

Nauka

Czym jest loteria krzemowa? Dlaczego powoli się kończy?

Kupujecie nowy procesor lub kartę graficzną i chcecie wycisnąć ze sprzętu możliwie najwięcej, więc bierzecie się za podkręcanie, a tu… niespodzianka. Ta może być pozytywna (podkręcać możecie znacznie wyżej) albo negatywna (musicie ograniczyć zegary/zwiększyć napięcie) i niestety w normalnych warunkach nic nie można z tym zrobić, bo wszystko zależy od Waszego szczęścia, albo pecha. Taki właśnie scenariusz kryje się za zjawiskiem, którego określamy mianem loterii krzemowej (silicon lottery) i którym zajmiemy się poniżej. W obecnych czasach po prostu dobrze wiedzieć, jak loteria krzemowa sprawia, że nawet identyczne zestawy komputerowe mogą się od siebie różnić, choć jej wpływ staje się coraz niższy.

Nauka

Samolot pasażerski zasilany słońcem. Czy może w ogóle powstać?

Stworzenie zeroemisyjnych środków transportu jest jednym z celów największych producentów pojazdów. Dlatego od lat rozwijane są technologie, dzięki którym w przyszłości powstać mają samoloty wykorzystujące do napędzania energię słoneczną. Badania nad nimi trwają od lat 70. XX w. i takie maszyny są już od dawna dostępne. Problem w tym, że są to najczęściej konstrukcje bezzałogowe. Zobaczmy, czy w ogóle można stworzyć samolot pasażerski napędzanego przez słońce.