Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Premiera Ubuntu 24.10 – co nowego?

Bazą dla Ubuntu 24.10 jest jądro Linux 6.11, co pozwala liczyć na dostęp do najnowszych rozwiązań oraz pełną kompatybilność z najszerszą gamą podzespołów i peryferiów. Środowiskiem graficznym jest natomiast wprowadzony niedawno GNOME 47, który przynosi sporo zmian względem wersji 46 z Ubuntu 24.04.

Nowy GNOME odświeża styl przycisków w oknach dialogowych i powiadomieniach, poprawia interfejs na wyświetlaczach o niskiej rozdzielczości oraz wprowadza kilka nowinek w obrębie menedżera plików Nautilus – od przeprojektowanego paska bocznego, przez nowy widok lokalizacji sieciowych, po możliwość używania go jako selektora plików w innych aplikacjach.

Dodatkowo GNOME 47 obniża energożerność funkcji nagrywania ekranu, rozszerza kompatybilność z usługami chmurowymi i ulepsza obsługę pulpitu zdalnego – w taki sposób, że rozłączenie nie powoduje już całkowitego zamknięcia sesji.

Linux 6.11, GNOME 47 i reszta też w najnowszych wersjach

Co jeszcze? Ubuntu Dock wyświetla paski postępu aktualizacji, nowa wersja menedżera pakietów – APT 3.0 – oferuje ulepszony interfejs użytkownika, a dopełnieniem całości są najnowsze wydania popularnego oprogramowania, takiego jak Firefox czy LibreOffice. Lista domyślnych aplikacji i narzędzi została także wydłużona o Security Center, Sysprof i Kdump-tools.

Warto też wspomnieć o tym, co dzieje się „pod maską”. Możliwości graficzne zostały zwiększone dzięki sterownikom Mesa 24.2.3, system plików EXT4 odnotował duży wzrost wydajności, a układy AMD są bardziej energooszczędne.

Krótko mówiąc: Ubuntu 24.10 powinno zaoferować lepszy wygląd i płynniejsze działanie – przede wszystkim (choć nie tylko) na starszych urządzeniach z gorszymi wyświetlaczami, a wszystko to przy obniżeniu zapotrzebowaniu na energię. Nie zabrakło też poprawek związanych ze stabilnością i bezpieczeństwem.

Pobieranie Ubuntu 24.10 już możliwe

Jeśli chcesz, możesz już pobrać Ubuntu 24.10 z oficjalnej strony albo też dokonać aktualizacji bezpośrednio w systemie. Musisz tylko pamiętać, że nie jest to wersja LTS, w związku z czym będzie ona wspierana tylko przez 9 miesięcy – jeśli szukasz solidnego fundamentu na lata, postaw na poprzednie wydanie (Ubuntu 24.04) lub poczekaj na kolejne.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *