Program wskaże policji potencjalnych przestępców. Opiera się na social mediach!

Oprogramowanie Voyager stworzone przez amerykański startup technologiczny pomoże wskazać potencjalnych sprawców przestępstw – podaje brytyjski dziennik The Guardian. Narzędzie, które w zamyśle twórców ma wspierać policję i organy ściągania, działa w oparciu o media społecznościowe.

Podstawowe zadanie oprogramowania Voyager polega na śledzeniu kontaktów użytkowników w mediach społecznościowych. Jak wyjaśnia Polska Agencja Prasowa, aplikacja działa podobnie do wyszukiwarki internetowej wykorzystującej sztuczną inteligencję. Voyager zbiera dostępne publicznie dane, takie jak posty, połączenia czy emotikony. Informacje są analizowane i indeksowane. W niektórych przypadkach oprogramowanie porówna je z danymi, które nie są dostępne publicznie.

Oprogramowanie wspierające policję

Pomysłodawcą narzędzia jest amerykański startup Voyager Lab. Jak czytamy na łamach Guardiana, oprogramowanie pomaga organom ścigania inwigilować ludzi, rekonstruując ich cyfrowe życie – zarówno prywatne, jak i publiczne. Firma twierdzi, że jej system może rozszyfrować znaczenie ludzkich zachowań w sieci oraz określić, czy dana osoba popełniła lub może popełnić przestępstwo oraz czy wyznaje radykalne ideologie, mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

The Guardian zwraca jednak uwagę, że założenia, na których opiera się oprogramowanie Voyager, mogą być niezgodne z pierwszą poprawką do konstytucji Stanów Zjednoczonych (jest w niej mowa o zakazie ograniczania wolności prasy, religii, słowa, zgromadzeń i petycji).

Jak zauważa PAP, zbieranie danych przez oprogramowanie sięga dość daleko. W przypadku, gdy śledzona osoba usunie post lub znajomego ze swojego profilu, zostaną one zarchiwizowane. Firma rozważała też „użycie na Instagramie nazwy, która wyraża arabską dumę lub dobrze komponuje się z tweetami o islamie, jako oznaki potencjalnej skłonności do ekstremizmu”.

The Guardian podkreśla, że według ujawnionych dokumentów amerykański startup „promuje różne etycznie wątpliwe strategie dostępu do informacji o użytkownikach”. Rzecznik firmy, Lital Carter Rosenne, przekonuje jednak, że oprogramowanie Voyager było już używane przez klientów w różnych miejscach na świecie. Jak zapewnia, startup przestrzega praw wszystkich krajów, w których prowadzi swoją działalność.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *