CSIRT KNF ostrzega. Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP

Klienci PKO Banu Polskiego muszą mieć się na baczności. CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią phishingową, w której cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek największego polskiego banku. Kampanię przygotowano z dbałością o szczegóły, więc łatwo się nabrać.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzega przed oszustwem, które wykorzystuje wizerunek PKO Banku Polskiego. Oszuści przygotowali fałszywe strony, które wyglądają podobnie do autentycznego serwisu iPKO.

Jak czytamy w ostrzeżeniu opublikowanym na platformie X (Twitter) przez CSIRT KNF, do rozpoznania fałszywej strony konieczne jest przyjrzenie się szczegółom. Sama strona przygotowana jest z dbałością o szczegóły. Oszustów można zweryfikować, spoglądając w adres strony.

Podszywają się pod PKO BP

To najłatwiejsza i podstawowa metoda weryfikacji fałszywych stron internetowych. Nawet idealnie spreparowana strona będzie różnić się od strony autentycznej adresem. W przypadku, o którym informuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego mamy do czynienia z adresem, który w żaden sposób nie nawiązuje do serwisów PKO BP, dzięki czemu łatwiej zorientować się, że korzystamy z fałszywego serwisu internetowego.

Oszuści przygotowują fałszywe serwisy internetowe, zachęcając nas do podania na nich kluczowych danych. Może tu chodzić o login i hasło do konta bankowego, dane karty płatniczej a czasem o dane osobowe. Zalogowanie się do konta bankowego na fałszywej stronie może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Jeśli przez niewiedzę autoryzujemy logowanie do serwisu, oszuści będą mogli dokonywać operacji bez naszej wiedzy. Często starają się w tym celu wyłudzić kody w celu zdjęcia ograniczeń dotyczących transakcji. Wystarczy im kilka chwil, by wyczyścić nasze konto do zera.

Aby chronić się przed tego rodzaju oszustami, musimy sprawdzać adres serwisów, które odwiedzamy, zanim podamy na nich kluczowe dane. Jeśli otrzymamy wiadomość SMS lub e-mail z banku, powinniśmy sprawdzić adres nadawcy. W razie wątpliwości odnośnie autentyczności wiadomości, pod żadnym pozorem nie powinniśmy otwierać odnośnika, ani tym bardziej podawać w podejrzanym serwisie żadnych danych.

Tego typu incydenty można zgłaszać na stronie: https://incydent.cert.pl/

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *