Nowa luka w zabezpieczeniach Bluetooth. Każdy może poznać naszą lokalizację

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego znaleźli sposób na śledzenie telefonu za pomocą technologii Bluetooth. Jak udowadniają w przeprowadzonym przez siebie badaniu, możliwe jest ominięcie zabezpieczeń w celu poznania lokalizacji użytkownika.

Jak donosi Android Police, w przeprowadzonym badaniu naukowcy skupili się na urządzeniach do pobierania odcisków palców komunikujących się z Bluetooth Low Energy. Zamiast jednak próbować typowego łamania szyfrowania danych, na czym skupiają się zazwyczaj hakerzy, postanowili znaleźć inne rozwiązanie.

Wyniki badania

Badacze skupili się na identyfikacji unikalnych cech sygnału nadawanego przez dane urządzenie. Z badania możemy się dowiedzieć, że wszystkie nadajniki bezprzewodowe mają wariancję sygnału, która może być unikalna dla każdego telefonu. Wiedząc o tym oraz mając świadomość istniejących niedoskonałości w sygnale, możliwe jest ich odizolowanie od podstawowych danych.

W ten sposób naukowcy byli w stanie stworzyć unikalny znacznik dla urządzenia nadawczego. Jako konkluzję swojego badania, specjaliści podali, że wiele popularnych urządzeń mobilnych niemalże jak śledzące beacony dla swoich użytkowników. Opracowali więc narzędzie do wykrywania niedoskonałości sygnału, które pozwalają łatwo określić dane urządzenie. Jako wniosek uznano, że Bluetooth Low Energy stanowi zagrożenie śledzenia lokalizacji dla urządzeń mobilnych.

Najłatwiejsze rozwiązanie

Sami badacze donoszą jednak, że jeżeli mamy jakiekolwiek obawy związane z istnieniem tej luki, możemy bardzo łatwo się zabezpieczyć i, po prostu, wyłączyć Bluetooth w swoim smartfonie. Nie da się jednak ukryć, że przy obecnej mnogości urządzeń, które wykorzystują ją do łączenia się z naszym telefonem, tego rodzaju porada może być zupełnie nietrafiona.

Nie sposób także zapomnieć o wielu gadżetach, które na co dzień wykorzystują technologię Bluetooth Low Energy. Urządzenia tego rodzaju, najczęściej, zaprojektowane są tak, by działać długie miesiące bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Z tego powodu łatwo zapomnieć, że możemy mieć w domu tego rodzaju sprzęt. To zaś czyni nas łatwo podatnymi na problemy związane z opisaną przez naukowców luką.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *