Nowe dowody osobiste od 8 listopada.

Dowody osobiste Polaków zyskują kolejną cechę biometryczną. Od 8 listopada będzie można składać wnioski o wydanie nowej wersji dokumentu, ale by było to możliwe, system musi przejść modernizację. Już 5 listopada zacznie się przerwa techniczna.

Cyfryzacja KPRM przypomina, że w związku z wdrażaniem systemu obsługi wniosków nowych dowodów osobistych, dotychczasowy system będzie dostępny 5 listopada (w piątek) jedynie do godziny 12:00. Oznacza to w praktyce, że osoby składające wnioski o wydanie dowodu osobistego jeszcze przed weekendem, mają na to czas tylko do piątkowego południa. Wtedy zacznie się przerwa techniczna.

To jednak nie koniec utrudnień od godziny 12:00 w piątek. Od tego momentu nie będzie też możliwe załatwianie innych spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym odbieranie gotowych dokumentów. Cyfryzacja KPRM ostrzega też o możliwych utrudnieniach w e-Usługach działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych oraz problemach podczas korzystania z e-dowodu w serwisach login.gov.pl i podpis.gov.pl. Nie wyklucza się też ewentualnych problemów z działaniem aplikacji mObywatel.

System obsługi dowodów ma być ponownie sprawny już w niedzielę (online można wnioskować o dowód dla dzieci), ale w przypadku pełnoletnich osób – w praktyce od poniedziałku podczas wizyty w Urzędzie.

Nowe dowody osobiste zostaną uzupełnione o dodatkową cechę biometryczną. Poza odwzorowaniem podpisu właściciela w warstwie graficznej, będą też zawierać odciski palców w warstwie elektronicznej. Będą one pobierane na etapie składania wniosku o wydanie dokumentu. Co istotne, posiadacze obecnych dowodów osobistych, nie mają obowiązku ich wymiany przed upływem okresu ważności.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *