Pilnie zaktualizuj Google Chrome. W najnowszej wersji usunięto bardzo groźną lukę

W Google Chrome wykryto lukę bezpieczeństwa, którą łata jedna z ostatnich aktualizacji przeglądarki. Warto zajrzeć do ustawień i wymusić instalację nowej wersji zanim zrobi to automat, co może chwilę potrwać. W ten sposób użytkownicy Google Chrome zachowają bezpieczeństwo przy komputerze.

Korzystający z Google Chrome powinni zadbać o możliwie szybką instalację najnowszego wydania. W wersji 128.0.6613.84/.85 na Windowsa i macOS-a (którą później dalej aktualizowano) załatano bowiem lukę 0-day oznaczoną symbolem CVE-2024-7971. W komputerach bez najnowszego Chrome’a, pozwala ona atakującemu doprowadzić do wycieków pamięci, o ile użytkownik trafi na stronę ze spreparowanych kodem. Winny jest problem z ze zgodnością typów w silniku V8 – podaje Malwarebytes.

Przeglądarka Google Chrome co do zasady aktualizuje się automatycznie, ale zamiast czekać na reakcję tego mechanizmu (co może potrwać nawet kilka godzin lub dni), warto szybciej wymusić aktualizację. Wystarczy zajrzeć do ustawień przeglądarki i jedynie wyświetlić zakładkę z informacjami o programie. Chrome sam sprawdzi dostępność nowej wersji, pobierze ją oraz zainstaluje. Do wdrożenia konieczne jest tylko ponowne uruchomienie aplikacji.

Zwracamy uwagę, że od momentu wydania poprawki na lukę 0-day, przeglądarka była już aktualizowana ponownie, wobec czego wielce prawdopodobne, że przy okazji aktualizacji do komputera zostanie pobrana jeszcze nowsza wersja, niż wspominane wydanie, w którym pojawiła się łatka. Warto pochylić się nad tym tematem i wymusić aktualizację Google Chrome, by w ciągu minuty zyskać odporność na znane zagrożenie, zamiast czekać nieokreślony czas, nim przeglądarka zaktualizuje się automatycznie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *