Solidigm prezentuje dysk o gigantycznej pojemności 122TB

Sztuczna inteligencja ma duże wymagania co do dostępnej przestrzeni dyskowej – potrzebuje jej w ogromnych ilościach. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom branży informatycznej, Solidgim stworzyło dysk o SSD o pojemności 122 TB. Można na nim szkolić modele SI. A ile kosztuje?

Dyski twarde przeznaczone dla szkoleń SI są szeroko dostępne w pojemnościach do 24 TB. Ale do praktycznych zastosowań potrzeba 10 petabajtów (PB) pamięci masowej. Oznacza to, że firma szkoląca model potrzebuje 417 dysków. Niesie to ze sobą problemy praktyczne do rozwiązania – od zapewnienia im miejsca i zasilania po odpowiednie chłodzenie. Dzięki nowemu dyskowi sprawa staje się łatwiejsza.

Dysk Solidgim – 122 TB pamięci na żądanie

Solidigm niedawno ogłosił, że jego dysk SSD o największej pojemności ma nazwę D5-P5336. Pojawi się na rynku w pierwszym kwartale 2025 roku. Pojemność 122 TB to ponad pięć razy więcej niż 24 TB. Dlatego do stworzenia przestrzeni 10 PB potrzeba tylko 84 dysków. Tak czy owak 122 TB to przestrzeń, którą trudno sobie wyobrazić.

Aby uzmysłowić sobie, ile to miejsca, Solidgim daje poglądowy obraz – taka przestrzeń pozwala zapisać w jakości 4K każdy film, który trafił do kin w trakcie lat 90-tych. Albo całą zawartość katalogu piosenek The Beatles – ponad… 144 tysiące razy. Albo zebrane dzieła Williama Szekspira – ponad 17 milionów razy. Wszystko w pudełku wielkości talii kart. Jeśli zapełnilibyśmy go muzyką, zapewniło by to 186,5 roku słuchania non-stop. Wow? Jak najbardziej!

Solidigm dostarcza na rynek już czwartą generację dysków SSD opartych na QLC NAND. Dzięki temu bariera 100 TB dla pojedynczego urządzenia stała historią. Każda generacja nośników przyniosła skoki nie tylko w gęstości, ale także w wydajności, wytrzymałości i niezawodności. Jak czytamy na stronie producenta: “Architekci i inżynierowie Solidigm poświęcili niezliczone godziny, aby stworzyć najgęściej upakowany dysk SSD na rynku, ustanawiając nowy standard branżowy w zakresie gęstości pamięci masowej i wydajności”.

Oczywiście dysk nie jest dostępny dla konsumentów, ale dla firm. Niestety, jego cena nie została podana, ale wiemy natomiast, że D5-P5336 obsługuje tryby niskiego poboru mocy, umożliwiając każdemu dostosowanie mocy i wydajności do wymagań własnego systemu pamięci masowej. Dostępne są także jego wersje z mniejszą pojemnością – od 7 do 61 TB.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *