Sprawy urzędowe. Większość można załatwić online bez czekania w kolejkach

Pandemia spowodowała przyspieszoną cyfryzację zarówno sektora prywatnego jak i publicznego. Jeszcze parę lat temu załatwianie nawet drobnych spraw wymagało udania się do danego urzędu, a teraz dużo rzeczy można załatwić z domowego zacisza.

Podstawa wszystkiego

Niezbędnym elementem umożliwiającym zdalne załatwianie spraw z urzędami jest Profil Zaufany. Ten jest ważny 3 lata, a jego założenie oraz późniejsze przedłużenie jest całkowicie bezpłatne.

Profil możemy założyć na parę sposobów, z których zapewne najbardziej wygodne będzie wykorzystanie naszego konta bankowego lub innego podmiotu potwierdzającego tożsamość będącego na liście znajdującej się na stronie Profilu Zaufanego.

Inne opcje to użycie płatnego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, wykorzystanie warstwy elektronicznej nowego dowodu osobistego i czytnika NFC, założenie profilu podczas rozmowy wideo z urzędnikiem, bądź potwierdzenie wniosku online w najbliższej placówce urzędu np. gminy.

Sprawy, które możemy załatwić zdalnie

Wykaz spraw, które możemy załatwić bez wychodzenia z domu znajdziemy na stronie GOV.plgdzie zostały wyraźnie oznaczone. Z dostępnego katalogu wybieramy interesujące nas zagadnienie i po zalogowaniu się profilem zaufanym możemy sprawdzić m.in. historię pojazdu, zgłosić jego zbycie lub nabycie, uzyskać odpis aktu stanu cywilnego: urodzenia, małżeństwa, zgonu, zgłosić urodzenie dziecka, uzyskać indywidualną bądź ogólną interpretację podatkową i wiele więcej.

Mamy też możliwość wysyłania pism ogólnych bądź skarg na pracę urzędów poprzez platformę ePUAP. Ogromnym plusem jest to, że możemy wysłać pismo do urzędu nawet w środku nocy oraz zawsze otrzymamy potwierdzenie dostarczenia. Nie trzeba się obawiać, że poczta polska zgubi list lub nie dotrzymamy jakiegoś wiążącego dla nas terminu.

Ponadto dzięki profilowi zaufanemu możemy również rozliczyć e-PIT, założyć firmę, wnioskować o 500+ lub zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Ostatnie umożliwi nam sprawdzenie historii leczenia, czy wystawionych recept. Możliwy jest też zapis na szczepienie jeśli mamy e-skierowanie lub na badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS.

Dowód osobisty i nie tylko w smartfonie

Ostatnią cyfrową usługą jest aplikacja mObywatel, która poza funkcją kopii dowodu osobistego może też m.in. służyć za cyfrowe prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, legitymację szkolną bądź studencką. Aplikacja umożliwia też realizację recept bez podawania numeru PESEL, czy zawiera certyfikat bycia zaszczepionym.

Aplikacja jest ciągle rozwijana, więc zapewne z czasem będzie można liczyć na jeszcze więcej modułów. Dostępna jest ona na smartfony z Androidem (tutaj) oraz z iOS (tutaj).

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *