Ważny komunikat CBZC. W sieci pojawiły się oszustwa i fałszywe zbiórki związane z powodzią

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości apeluje do Polaków, by powodzie nie uśpiły czujności związanej z cyberzagrożeniami. Przestępcy niestety chętnie wykorzystują wątek tragedii, publikując fałszywe zbiórki pieniędzy, przejmując konta w social mediach i imitując alerty RCB.

Nieostrożność może prowadzić do paniki, utraty danych i pieniędzy. CBZC zwraca uwagę na trzy główne problemy w kontekście powodzi, ale nie zapominajmy, że równolegle mogą być realizowane wszelkie inne ataki. Bieżące przypadki, o których wiemy dotyczą m.in. kampanii phishingowej związanej z Netfliksem czy SMS-ów, w których klienci banków zachęcani są do „weryfikacji konta”, choć nic takiego nie jest potrzebne.

CBZC apeluje, by uważać zwłaszcza w trzech przypadkach. Najświeższe zagrożenie to podszywanie się oszustów pod alerty RCB. Oszuści preparują komunikaty, do których dołączają linki kierujące na fałszywe strony. Zależnie od formy ataku, na docelowej witrynie można się spodziewać przynajmniej kradzieży danych osobowych, jak nie wyłudzenia danych uwierzytelniających logowanie do bankowości elektronicznej. To otwarcie drogi osobom trzecim do pieniędzy zgromadzonych na kontach.

Inne zagrożenie wymienione przez CBZC to fałszywe zbiórki pieniędzy. To schmat regularnie wykorzystywany przez cyberprzestępców przy okazji różnych tragedii. Bazując na emocjach, preparują zbiórki na ofiary, które tak naprawdę nie istnieją. W ten sposób wchodzą w posiadanie środków wpłacanych przez osoby przekonane, że swoimi darowiznami pomagają uratować czyjeś życie lub zdrowie.

Ostatnie zagrożenie wymienione przez CBZC to możliwe przejęcie konta w mediach społecznościowych. Oszuści wykorzystują standardowy schemat – publikują krzykliwy nagłówek lub kontrowersyjny materiał z linkiem. Zainteresowany czytelnik po kliknięciu łącza trafia na fałszywą stronę, gdzie w spreparowanych formularzach „Facebooka”, atakujący wyłudza od niego dane osobowe i uwierzytelniające do konta. Od tego momentu może podszywać się pod ofiarę w rozmowach z jej znajomymi lub dalej wykorzystywać konto do szerzenia innych spreparowanych materiałów i ataków.

Jak zawsze apelujemy, by uważać na wszelkie podejrzane materiały i mimo burzliwego czasu związanego z powodziami, na chłodno analizować wszelkie komunikaty widziane w internecie. Oszuści niestety nie mają skrupułów, by wykorzystać każdy możliwy wątek masowego zainteresowania na własne potrzeby. Przez jeden błąd można szybko stracić oszczędności życia i udostępnić wrażliwe dane.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *