Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Chociaż silnik Chromium jest niezwykle popularny, również Gecko cieszy się uznaniem deweloperów, a oprócz samego Firefoxa korzystają z niego zarówno jego forki – jak choćby Waterfox czy Tor – i właśnie mniej znane propozycje. Jedną z nich jest Zen Browser, a data premiery pierwszej stabilnej wersji tuż-tuż…

Czy warto skorzystać z Zen Browser?

Najnowsza edycja Zen Browser dostępna jest zarówno w wydaniu instalacyjnym, jak również przenośnym. Możesz dzięki temu przetestować przeglądarkę bez konieczności instalacji. Obie edycje znajdziesz na jej oficjalnej witrynie. Przy pierwszym uruchomieniu można wprowadzić podstawowe ustawienia, jak motyw, a także zaimportować ulubione strony i inne dane z używanych dotychczas zakładek.

Co wyróżnia Zen Browser od pozostałych propozycji? Rewolucji tu nie ma, ale wdrożono kilka użytecznych rozwiązań. Mamy na przykład wysuwany pasek boczny, do którego możemy dodać te elementy, jakie chcemy monitorować – na przykład obserwowane kanały na YouTube czy konta na platformie X.

Druga to możliwość uruchomienia strony w trybie podzielonego ekranu, dzięki czemu można obserwować dwie witryny równocześnie, trzecia zaś to opcja tworzenia przestrzeni roboczych. Poza tym mamy tu wszystko, co powinna mieć współczesna przeglądarka. Można oglądać materiały wideo i wyciągać okienko tak samo, jak w Firefoxie, ukrywać paski, aby mieć ekran bez rozpraszaczy, a ponadto położono tu bardzo duży nacisk na prywatność i bezpieczeństwo użytkowników.

Czy Zen Browser ma polską wersję językową? Ma – należy jednak wejść w ustawienia i pobrać polski pakiet, a następnie ustawić nasz język jako domyślny. Nie jest to skomplikowane. A podsumowując – Zen to ciekawa alternatywa zwłaszcza dla osób korzystających z Firefoxa. Jeśli chcesz poczuć odświeżenie, warto jej spróbować. Kto wie, czy za kilka lat nie będzie konkurencją dla wielu innych?

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *