Ziemia pełni rolę gigantycznej stacji radiowej. Korzysta z niej największa na świecie antena zbudowana przez Chińczyków

Kiedy ktoś chwali się rekordowo dużą inwestycją, a jednocześnie nie prezentuje jej światu, to wydaje się to dość groteskowe. South China Morning Post twierdzi jednak, iż Państwo Środka wykorzystuje obecnie największą na świecie antenę radiową.

W jakim kontekście miałaby ona być używana? Chodzi o podwodne operacje i utrzymanie komunikacji na dystansie nawet 3000 kilometrów. Przy tak imponującym zasięgu Chińczycy byliby w stanie „dotrzeć” aż do Guam, czyli nieinkorporowanego terytorium Stanów Zjednoczonych. Publikacja opisująca specyfikację tego urządzenia ukazała się na łamach Chinese Journal of Ship Research.

Pomimo braku konkretnej lokalizacji anteny, chińskie władze twierdzą, że znajduje się ona około 1000 kilometrów na południe od Pekinu, 2000 kilometrów na południowy wschód od Dunhuang w północno-zachodnich Chinach i 1000 kilometrów na wschód od Mianyang w południowo-zachodniej prowincji Syczuan.

Z udostępnionych informacji wynika, że urządzenia odbiorcze zostały umieszczone około 200 metrów pod powierzchnią i znajdują się na dnie morza. Mogą stamtąd odbierać sygnały z gigantycznej anteny oddalonej o 1300 kilometrów. Została ona zbudowana z wykorzystaniem dużej sieci kabli i podpór przypominających powszechnie spotykane linie energetyczne. Taki system działa za sprawą dwóch podziemnych nadajników, która sprawiają, że Ziemia funkcjonuje niczym gigantyczna stacja radiowa.

Antena radiowa, o której mowa, ma zasięg rzędu 3000 kilometrów

Jeśli wierzyć autorom publikacji, opisywana antena jest pierwszym na świecie dużym obiektem działającym na skrajnie niskiej częstotliwości, który został udostępniony dla użytkowników niewojskowych i jest w stanie generować fale elektromagnetyczne o częstotliwości od 0,1 do 300 Hz. Mogą one bezproblemowo przemieszczać się na duże odległości, bez względu na to, czy chodzi o drogę wodną czy powietrzną.

Problem polega na tym, że jeśli prądy elektryczne staną się zbyt silne, może dojść do wygenerowania pola magnetycznego wpływającego na przewodność kabli. Z tego względu generowane fale radiowe muszą być precyzyjnie dostrojone. Twórcy przekonują jednak, iż mają na to sposób, a projekt przeszedł wszelkie dotychczasowe próby. Poza przesyłaniem informacji, taka antena mogłaby też posłużyć do monitorowania linii uskoków pod powierzchnią ziemi i pomóc w ocenie ryzyka występowania wstrząsów w obrębie chińskich miast.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *