7 niebezpiecznych aplikacji na Androida!

Badacze bezpieczeństwa z Lookout Threat Lab opisali 19 aplikacji na Androida, z których w 7 zaszyto szkodliwy kod oprogramowania AbstractEmu. Malware można było znaleźć głównie w Amazon Appstore oraz Samsung Galaxy Store, ale jedna z aplikacji trafiła także do Sklepu Play, skąd pobrano ją ponad 10 tys. razy. Odkrycie AbstractEmu jest zaskakujące – „rooting malware” w ostatnich latach stracił na popularności.

Istotą AbstractEmu jest wykorzystanie luk w systemie lub zabezpieczeniach sterowników, by bez wiedzy użytkownika zrootować smartfon z Androidem. Kiedy taki proces dojdzie do skutku, atakujący mogą przydzielać uprawnienia i w praktyce dowolnie sterować smartfonem, przejmując go i odczytując dane lub SMS-y – podobnie, jak po infekcji trojanem bankowym.

Poprzez przejęcie telefonu, w praktyce oszuści mają otwartą drogę do przeprowadzania dowolnych ataków. Użytkownik zagrożony jest nie tylko utratą danych, ale także pieniędzy z konta bankowego. Jeśli korzysta z aplikacji do mobilnej bankowości, atakujący będą mogli odczytać zawartość ekranu oraz przyciśnięcia klawiatury, by uzyskać login i hasło, a później także kody uwierzytelniające z wiadomości SMS.

Lista szkodliwych aplikacji

Jak podają analitycy, AbstractEmu wykryto w aplikacjach, które były w pełni funkcjonalne. Wśród nich znalazła się m.in. przeglądarka internetowa, aplikacja pogodowa czy menadżer haseł. Na pierwszy rzut oka użytkownik nie miał więc podstaw by sądzić, że dany program może być szkodliwy. Do Sklepu Play trafił Lite Launcher.

Wszystkie szkodliwe aplikacje to:

  • All Passwords, pakiet: com.mobilesoft.security.password,
  • Anti-ads Browser, pakiet: com.zooitlab.antiadsbrowser,
  • Data Saver, pakiet: com.smarttool.backup.smscontacts,
  • Lite Launcher, pakiet: com.st.launcher.lite,
  • My Phone, pakiet: com.dentonix.myphone,
  • Night Light, pakiet: com.nightlight.app,
  • Phone Plus, pakiet: com.phoneplusapp.

W chwili pisania niniejszego tekstu, szkodliwa aplikacja nie jest już dostępna w Sklepie Play, ale status pozostałych 18 jest nieznany. Nie zmienia to faktu, że niezależnie od ich obecności w sklepach, mogą działać w smartfonach z Androidem, jeśli wcześniej zostały pobrane przez nieświadomych zagrożenia użytkowników. Warto więc przejrzeć powyższą listę aplikacji i od razu usunąć z telefonu szkodliwe programy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *