7-Zip jest dziurawy… czy aby na pewno?

Kilka portali branżowych napisało o nowej podatności w menedżerze plików 7-Zip. Ma on pozwalać na uzyskanie praw administratora za pomocą okienka pomocy. Źródłem tej informacji jest krótkie ogłoszenie odkrywcy dziury, napisane łamaną angielszczyzną. Wątpliwości jest więcej.

Nie pasuje tu przede wszystkim teoria. Jeżeli 7-Zip pozwala uzyskać prawa administracyjne, to dziura znajduje się nie w nim, a w Windowsie. 7-Zip może najwyżej używać jakiegoś składnika systemowego w nieodpowiedzialny sposób lub pozwalać wykonywać kod tam, gdzie nie trzeba – ale podniesienie uprawnień to bez wątpienia rola systemu operacyjnego. Osobliwością jest twierdzić inaczej.

Wykonanie kodu poprzez przeciągnięcie spreparowanego pliku na okno Pomocy wynika z beztroskiej obsługi formatu CHM, kontenera na pliki pomocy, rysowanego przez systemową aplikację HH.EXE. Pliki CHM to skompresowane zestawy statycznych stron WWW wyświetlanych w strefie lokalnej. HH wykorzystuje w tym celu, a jakże, Internet Explorera. Obecność w strefie lokalnej oznacza oczywiście pełny dostęp do systemu i brak ograniczeń/piaskownic.

Skłonienie HH do wykonania kodu tworzy proces potomny, ale pochodzący nie z HH, a z samego 7-Zipa. Przeprowadzenie takiej operacji wymaga nie tylko lokalnego, ale wręcz interaktywnego dostępu do komputera. CHM cierpi na te same problemy, co HTA: został źle wymyślony, a teraz zbyt wiele programów z niego korzysta. 7-Zip powinien lepiej znosić konsekwencje tego faktu i nie pozwalać na groźne forkowanie procesu, ale nie jest głównym winnym.

Sprzeciw

Podobnego zdania jest Tavis Ormandy, ekspert ds. bezpieczeństwa, uznający opisywanie problemu jako “dziurę w 7-Zip pozwalającą uzyskać prawa administratora” za nadużycie. Nie przeszkodziło to paru dużym graczom publicystyki IT w obraniu strony autora zgłoszenia, mimo braków formalnych w dowodzie. TechCruch w dodatku poszedł dalej, sugerując, że problem powinna naprawić “firma” rozwijająca produkt (?), jakim jest 7-Zip.

Zidentyfikowaną podatnością nie należy się szczególnie przejmować, nie ma powodu wyczekiwać aktualizacji. Ale warto mieć najnowszą wersję 7-Zipa. Nowe wersje dostarczają poprawki wydajności, a sam program (co jest dziś rzadkością) nie popada w cyfrową otyłość. Mieści się na dyskietce.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Bezpieczeństwo

Za sprawą ataku ransomware wyciekły medyczne dane Polaków

Do internetu wyciekły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek danych jest wynikiem ataku grupy ransomware, a dane uważane są za próbkę.

Oprogramowanie

WordPress 6.4: Nowe funkcje, ulepszenia i zmiany

WordPress 6.4 to najnowsza wersja popularnego systemu zarządzania treścią, który oferuje wiele nowych funkcji, ulepszeń i zmian. Ta aktualizacja, która została zaplanowana na 7 listopada 2023 roku, wprowadza wiele interesujących nowości, które warto poznać. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat nowej wersji WordPress 6.4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *