AMD NAVI 31 – może zaoferować moc obliczeniową FP32 na poziomie aż 92 TFLOPS!

Za kilka miesięcy NVIDIA oraz AMD zaprezentują najnowszą generację kart graficznych, które będą oparte o architektury odpowiednio Ada oraz RDNA 3. O ile NVIDIA ponownie stawia na układy monolityczne, tak AMD w swoich flagowych układach NAVI 31 oraz NAVI 32 wprowadzi modułową budowę typu MCM. Co jakiś czas do sieci przedostają się kolejne nieoficjalne szczegóły dotyczące prawdopodobnej specyfikacji topowych kart graficznych. To co wzbudza chyba największe zainteresowanie w sieci, to kwestia możliwego poboru mocy, który u obu producentów ma być wyższy (dotyczy flagowych kart) w porównaniu do obecnych topów. Tymczasem w Internecie pojawiła się informacja sugerująca bardzo wysoką moc obliczeniową w obliczeniach pojedynczej precyzji – dotyczy to także obu producentów układów GPU.

Według nieoficjalnych doniesień, układ graficzny AMD NAVI 31 ma zaoferować moc obliczeniową FP32 w okolicach 92 TFLOPS. Jeszcze więcej, bo ponad 100 TFLOPS, ma oferować konkurencyjny układ NVIDIA AD102.

Według informacji ujawnionych przez użytkownika Twittera – @greymon55 – flagowy układ graficzny AMD NAVI 31 może zaoferować moc obliczeniową FP32 w okolicach 92 TFLOPS. Byłby to ogromny skok w porównaniu do architektury RDNA 2, gdzie karta graficzna AMD Radeon RX 6900 XT charakteryzuje się mocą FP32 na poziomie 23.04 TFLOPS. Co ciekawe, najnowsze doniesienia sugerują znacznie podbicie tych wartości. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku mówiono o poziomie około 75 TFLOPS (dla FP32) – wygląda na to, że NAVI 31 może oferować znacznie wyższe zegary rdzenia, niż sądziliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Te, według nieoficjalnych doniesień, mogą dobić do poziomu 3 GHz.

Najnowsza aktualizacja sterowników AMD potwierdza z kolei, że układy graficzne z rodziny GFX11 (RDNA 3) w dalszym ciągu będą miały budowę opartą o bloki CU – Compute Units. Wracając natomiast do kwestii mocy obliczeniowej przy obliczeniach pojedynczej precyzji. Imponujące wartości ma oferować pod tym względem także układ NVIDIA AD102 z rodziny Ada. Greymon55 sugeruje bowiem, że moc FP32 może przekroczyć wartość 100 TFLOPS. Ze względu na przeróżne zmiany w kolejnych architekturach, suche porównanie TFLOPS-ów z różnych generacji kart graficznych nie ma większego sensu, nie mniej jednak tak wysokie wyniki dla nadchodzących topów sugerują, że będziemy mieli do czynienia z naprawdę mocnymi układami.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *