AMD NAVI 31 – może zaoferować moc obliczeniową FP32 na poziomie aż 92 TFLOPS!

Za kilka miesięcy NVIDIA oraz AMD zaprezentują najnowszą generację kart graficznych, które będą oparte o architektury odpowiednio Ada oraz RDNA 3. O ile NVIDIA ponownie stawia na układy monolityczne, tak AMD w swoich flagowych układach NAVI 31 oraz NAVI 32 wprowadzi modułową budowę typu MCM. Co jakiś czas do sieci przedostają się kolejne nieoficjalne szczegóły dotyczące prawdopodobnej specyfikacji topowych kart graficznych. To co wzbudza chyba największe zainteresowanie w sieci, to kwestia możliwego poboru mocy, który u obu producentów ma być wyższy (dotyczy flagowych kart) w porównaniu do obecnych topów. Tymczasem w Internecie pojawiła się informacja sugerująca bardzo wysoką moc obliczeniową w obliczeniach pojedynczej precyzji – dotyczy to także obu producentów układów GPU.

Według nieoficjalnych doniesień, układ graficzny AMD NAVI 31 ma zaoferować moc obliczeniową FP32 w okolicach 92 TFLOPS. Jeszcze więcej, bo ponad 100 TFLOPS, ma oferować konkurencyjny układ NVIDIA AD102.

Według informacji ujawnionych przez użytkownika Twittera – @greymon55 – flagowy układ graficzny AMD NAVI 31 może zaoferować moc obliczeniową FP32 w okolicach 92 TFLOPS. Byłby to ogromny skok w porównaniu do architektury RDNA 2, gdzie karta graficzna AMD Radeon RX 6900 XT charakteryzuje się mocą FP32 na poziomie 23.04 TFLOPS. Co ciekawe, najnowsze doniesienia sugerują znacznie podbicie tych wartości. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku mówiono o poziomie około 75 TFLOPS (dla FP32) – wygląda na to, że NAVI 31 może oferować znacznie wyższe zegary rdzenia, niż sądziliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Te, według nieoficjalnych doniesień, mogą dobić do poziomu 3 GHz.

Najnowsza aktualizacja sterowników AMD potwierdza z kolei, że układy graficzne z rodziny GFX11 (RDNA 3) w dalszym ciągu będą miały budowę opartą o bloki CU – Compute Units. Wracając natomiast do kwestii mocy obliczeniowej przy obliczeniach pojedynczej precyzji. Imponujące wartości ma oferować pod tym względem także układ NVIDIA AD102 z rodziny Ada. Greymon55 sugeruje bowiem, że moc FP32 może przekroczyć wartość 100 TFLOPS. Ze względu na przeróżne zmiany w kolejnych architekturach, suche porównanie TFLOPS-ów z różnych generacji kart graficznych nie ma większego sensu, nie mniej jednak tak wysokie wyniki dla nadchodzących topów sugerują, że będziemy mieli do czynienia z naprawdę mocnymi układami.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *