Chrome 100 zawiera pełno błędów – Google chce, żebyś jak najszybciej zaktualizował przeglądarkę!

Może i Chrome 100 nie przyniosło rewolucyjnych zmian godnych tak dużego przeskoku w numeracji, ale za to dostarczyło nam multum krytycznych błędów bezpieczeństwa. Odstawmy jednak Walaszkiewizmy na bok, bo problem jest naprawdę poważny. Na szczęście Google było świadome tego problemu i w związku z tym bardzo szybko została wydana poprawiona wersja przeglądarki Chrome, oznaczona numerem 101.0.4951.41, która załatała 29 luk bezpieczeństwa. Została ona wydana dla systemów Windows, Mac OS i Linux.

Fakt, że Chrome 100 okazało się dziurawe jak ser szwajcarski, na pewno przypadł do gustu kilku badaczom bezpieczeństwa. Google wypłaciło w sumie 29 tysięcy dolarów za cztery z sześciu najbardziej krytycznych luk. Pozostałe dwie zostały odkryte przez programistów Chrome we własnym zakresie. Obejmują one następujące pozycje:

  • CVE-2022-1477: Use after free w Vulkan.
  • CVE-2022-1478: Use after free w SwiftShader.
  • CVE-2022-1479: Use after free w ANGLE.
  • CVE-2022-1481: Use after free w Sharing.
  • CVE-2022-1482: Niewłaściwa implementacja w WebGL.
  • CVE-2022-1483: Przepełnienie bufora sterty w WebGPU.

Niestety, ale Google nie ujawniło szczegółów dotyczących tych luk. Biorąc jednak pod uwagę, że większość osób wciąż korzysta z Chrome 100, to jest to jak najbardziej racjonalne podejście. Google w komunikacie podkreśliło, że chce poczekać, aż większość użytkowników zaktualizuje swoje przeglądarki, zanim opublikuje dokładne informacje na temat tych zagrożeń i tego, jak napastnicy mogą je wykorzystać. Podobnie firma postąpiła w przypadku bibliotek firm trzecich, które także zawierają spore uchybienia. To jednak nie Google będzie je łatać.

Google oznaczył pozostałe 23 poprawki jako w większości średnie zagrożenia, a cztery z nich jako niskie. Można się z nimi zapoznać w informacjach o wydaniu Chrome 101. Warto tu podkreślić, że przejście z Chrome 99 na Chrome 100 również zostało wymuszone z powodu groźnej luki bezpieczeństwa. Miejmy więc nadzieję, że sytuacja ta się nie powtórzy, i nie będziemy zmuszeni do ekspresowego przechodzenia na Chrome 102. Niestety, ale błyskawiczne wydawanie nowej wersji, aby tylko rozwiązać problem poprzedniej, może się przełożyć na zwiększone ryzyko dalszych błędów, czego najlepszy przykład mamy w tej sytuacji. Miejmy nadzieję, że po uporaniu się z nimi zespół Chrome wyciągnie nauczkę i przyłoży się lepiej do pracy nad przeglądarką, nawet jeśli będzie się to wiązało z opóźnieniami w planach wydawniczych. Na pewno taka zmiana podejście wyszłaby nam wszystkim na lepsze.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *