Flagowa karta graficzna Intela przetestowana. Co pokazała?

Dzięki nieoficjalnym informacjom i wyciekom, flagowa karta graficzna Intela nie jest już dla nas większą tajemnicą. Dziś jednak do układanki na jej temat możemy dorzucić najważniejsze – potencjalną wydajność „czarno na białym”, bo w Geekbench pojawiło się kilka wpisów, ujawniających potencjał najwydajniejszego Intel Arc Alchemist.

Co ma zaoferować flagowa karta graficzna Intela?

W przypadku flagowego wariantu karty graficznej Intel Arc Alchemist, jej rdzeń graficzny DG2-512EU będzie składał się z 8 Render Slice. Te z kolei będą przekładać się na 32 rdzeni Xe, 512 silników wektorowych i 4096 jednostek ALU. Opublikowane znacznie wcześniej porównanie przez 3DCenter wskazało, że ten rdzeń zaoferuje więcej TMU i ROP niż konkurencyjne modele od NVIDIA i AMD.

Jego 4096 jednostek do obliczeń FP32 przewyższy 2560 obecnych w Radeonach RX 6700 XT i 3072 (tych praktycznych, a nie tych teoretycznych) w GeForce RTX 3070. Zaoferuje jednak mniej jednostek z myślą o operacjach Ray-Tracingu. Jednak praktycznie całkowity brak wiedzy o naturze ich działania sprawia, że trudno na ten moment dokonywać jakichkolwiek porównań.

Wchodząc dalej w szczegóły, DG2-512EU ma zostać połączony z 16 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej magistrali, a jego poziom TDP wyniesie 225 watów. Potwierdzają to dwa złącza (8- i 6-pinowe) zasilania umieszczone w połowie karty, ale na samym końcu czarnego laminatu. Widoczne powyżej zdjęcia udostępnił kanał MLID, pozwalając nam nawet podejrzeć rodzaje wyjść wideo (3xDisplay Port oraz jednym HDMI).

Flagowa karta graficzna Intela przetestowana

Testy flagowej karty Intel Arc Alchemist sprowadzają się łącznie do czterech wpisów w Geekbench, które ukazują kilka ważnych szczegółów. Po pierwsze, miały miejsce z udziałem platformy walidacyjnej, co jasno wskazuje, że premiera rynkowa kart graficznych Intela (tych desktopowych) nie powinna mieć miejsca w najbliższym czasie i tym samym na targach CES 2022 w styczniu. Powinny wtedy jednak zadebiutować laptopy ze stosownymi wariantami mobilnymi.

Test wykazał, że uzbrojona w 512 jednostek wykonawczych i 12,7 GB pamięci VRAM (najpewniej nieprawidłowy odczyt) flagowa karta graficzna Intela pracowała z maksymalną częstotliwością 2,1 GHz, którą powinna osiągać. Taki pułap nie dziwi, jako że procesory graficzne Arc Alchemist będą produkowane w oparciu o proces produkcyjny TSMC N6.

W czterech testach GPU uzyskał dosyć podobne wyniki, bo rzędu 69220, 68418, 6603 i 64964 punktów. Odpowiada to wydajności, którą ma do zaoferowania wersja desktopowy wariant GeForce RTX 2060.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *