Flagowa karta graficzna Intela przetestowana. Co pokazała?

Dzięki nieoficjalnym informacjom i wyciekom, flagowa karta graficzna Intela nie jest już dla nas większą tajemnicą. Dziś jednak do układanki na jej temat możemy dorzucić najważniejsze – potencjalną wydajność „czarno na białym”, bo w Geekbench pojawiło się kilka wpisów, ujawniających potencjał najwydajniejszego Intel Arc Alchemist.

Co ma zaoferować flagowa karta graficzna Intela?

W przypadku flagowego wariantu karty graficznej Intel Arc Alchemist, jej rdzeń graficzny DG2-512EU będzie składał się z 8 Render Slice. Te z kolei będą przekładać się na 32 rdzeni Xe, 512 silników wektorowych i 4096 jednostek ALU. Opublikowane znacznie wcześniej porównanie przez 3DCenter wskazało, że ten rdzeń zaoferuje więcej TMU i ROP niż konkurencyjne modele od NVIDIA i AMD.

Jego 4096 jednostek do obliczeń FP32 przewyższy 2560 obecnych w Radeonach RX 6700 XT i 3072 (tych praktycznych, a nie tych teoretycznych) w GeForce RTX 3070. Zaoferuje jednak mniej jednostek z myślą o operacjach Ray-Tracingu. Jednak praktycznie całkowity brak wiedzy o naturze ich działania sprawia, że trudno na ten moment dokonywać jakichkolwiek porównań.

Wchodząc dalej w szczegóły, DG2-512EU ma zostać połączony z 16 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej magistrali, a jego poziom TDP wyniesie 225 watów. Potwierdzają to dwa złącza (8- i 6-pinowe) zasilania umieszczone w połowie karty, ale na samym końcu czarnego laminatu. Widoczne powyżej zdjęcia udostępnił kanał MLID, pozwalając nam nawet podejrzeć rodzaje wyjść wideo (3xDisplay Port oraz jednym HDMI).

Flagowa karta graficzna Intela przetestowana

Testy flagowej karty Intel Arc Alchemist sprowadzają się łącznie do czterech wpisów w Geekbench, które ukazują kilka ważnych szczegółów. Po pierwsze, miały miejsce z udziałem platformy walidacyjnej, co jasno wskazuje, że premiera rynkowa kart graficznych Intela (tych desktopowych) nie powinna mieć miejsca w najbliższym czasie i tym samym na targach CES 2022 w styczniu. Powinny wtedy jednak zadebiutować laptopy ze stosownymi wariantami mobilnymi.

Test wykazał, że uzbrojona w 512 jednostek wykonawczych i 12,7 GB pamięci VRAM (najpewniej nieprawidłowy odczyt) flagowa karta graficzna Intela pracowała z maksymalną częstotliwością 2,1 GHz, którą powinna osiągać. Taki pułap nie dziwi, jako że procesory graficzne Arc Alchemist będą produkowane w oparciu o proces produkcyjny TSMC N6.

W czterech testach GPU uzyskał dosyć podobne wyniki, bo rzędu 69220, 68418, 6603 i 64964 punktów. Odpowiada to wydajności, którą ma do zaoferowania wersja desktopowy wariant GeForce RTX 2060.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *