Mobilne Radeony nadchodzą. Najsłabsze układy Ampere będą miały konkurencję!

W najnowszych sterownikach Radeon o oznaczeniu 21.40.1 znalazła się wzmianka o układzie graficznym opartym na rdzeniu Navi 24 o nazwie kodowej „Beige Goby”.

Nowy rdzeń wykryty przez Videocardz.com miałby być używany w jeszcze niezapowiedzianych czterech mobilnych układach graficznych. Dwa obejmowałyby układy profesjonalne oznaczone jako Radeon PRO W6500M oraz Radeon PRO W6300M, które będą konkurencją dla najsłabszych rozwiązań linii Quadro od Nvidii.

Z kolei RX 6500M i RX 6300M to już karty graficzne, których celem będzie konkurowanie z układami GeForce RTX 3050 oraz 3050 Ti od Nvidii. Mobilne Radeony będą bardzo zbliżone do desktopowych odpowiedników, ponieważ np. RX 6500M będzie miał tyle samo bloków obliczeniowych jak RX 6500 XT.

Możliwe jednak, że w przeciwieństwie do desktopowego odpowiednika mobilny układ będzie też występował w wersji z 2 GB pamięci graficznej. Zapewne partnerzy AMD zaprezentują laptopy z nowymi układami podczas zbliżających się targów CES 2022, gdzie również AMD podobno zaprezentuje odświeżone procesory Ryzen.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *