Trojan w 9,3 mln telefonów – lista 190 aplikacji do usunięcia!

Badacze bezpieczeństwa alarmują o przeszło 9 mln instalacji programów zainfekowanych różnymi formami trojana Cynos. Szkodliwe oprogramowanie kradnie dane ze smartfonów, a znaleziono je w sklepie Huawei AppGallery.

O nowym zagrożeniu dla użytkowników smartfonów poinformowali badacze z Doctor Web. Analitycy odkryli nowe wersje trojana identyfikowane jako Android.Cynos.7.origin, które w praktyce są modyfikacjami szkodliwego oprogramowania Cynos znanego od 2014 roku. Nowe warianty odnaleziono w autorskim sklepie z aplikacjami na smartfony Huawei, więc w praktyce to ich użytkownicy są na celowniku atakujących.

Aplikacje zostały pobrane przez przynajmniej 9,3 mln osób. Trojana wykryto głównie w programach skierowanych na rynek użytkowników posługujących się językiem rosyjskim i chińskim. Część aplikacji to jednak także anglojęzyczne programy, w tym gry, toteż można je prawdopodobnie znaleźć również w smartfonach użytkowników z Polski. Pełna lista zainfekowanych aplikacji obejmuje aż 190 programów.

szkodliwa gra

Jak podają badacze, uruchomienie aplikacji zawierających złośliwy kod modyfikacji Cynos, zaczyna się od etapu przydzielenia uprawnień do zarządzania połączeniami głosowymi. Jeśli użytkownik machinalnie to zrobi, w praktyce pozwoli trojanowi na:

  • próbę odczytania numeru telefonu użytkownika,
  • przejęcie lokalizacji urządzenia odczytanej z GPS,
  • dostanie się do dodatkowych metadanych zainfekowanej aplikacji,
  • odczytanie części danych technicznych telefonu,
  • odczytanie większości kluczowych danych o zasięgu i operatorze.

Pozyskane w ten sposób informacje mogą posłużyć do innych ataków. Badacze podają przykład kierowania kolejnych kampanii drogą SMS-ową czy telefoniczną w stronę dzieci (z reguły to one są użytkownikami zainfekowanych gier). Chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto przeanalizować listę zainfekowanych programów i upewnić się, że nie są zainstalowane w smartfonie.

W chwili tworzenia niniejszego tekstu Huawei usunął już wszystkie opisywane aplikacje ze sklepu AppGallery. Pobrane wcześniej programy nie znikną jednak same z telefonów i to od użytkowników zależy, kiedy zostaną z nich usunięte.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *