Trojan w 9,3 mln telefonów – lista 190 aplikacji do usunięcia!

Badacze bezpieczeństwa alarmują o przeszło 9 mln instalacji programów zainfekowanych różnymi formami trojana Cynos. Szkodliwe oprogramowanie kradnie dane ze smartfonów, a znaleziono je w sklepie Huawei AppGallery.

O nowym zagrożeniu dla użytkowników smartfonów poinformowali badacze z Doctor Web. Analitycy odkryli nowe wersje trojana identyfikowane jako Android.Cynos.7.origin, które w praktyce są modyfikacjami szkodliwego oprogramowania Cynos znanego od 2014 roku. Nowe warianty odnaleziono w autorskim sklepie z aplikacjami na smartfony Huawei, więc w praktyce to ich użytkownicy są na celowniku atakujących.

Aplikacje zostały pobrane przez przynajmniej 9,3 mln osób. Trojana wykryto głównie w programach skierowanych na rynek użytkowników posługujących się językiem rosyjskim i chińskim. Część aplikacji to jednak także anglojęzyczne programy, w tym gry, toteż można je prawdopodobnie znaleźć również w smartfonach użytkowników z Polski. Pełna lista zainfekowanych aplikacji obejmuje aż 190 programów.

szkodliwa gra

Jak podają badacze, uruchomienie aplikacji zawierających złośliwy kod modyfikacji Cynos, zaczyna się od etapu przydzielenia uprawnień do zarządzania połączeniami głosowymi. Jeśli użytkownik machinalnie to zrobi, w praktyce pozwoli trojanowi na:

  • próbę odczytania numeru telefonu użytkownika,
  • przejęcie lokalizacji urządzenia odczytanej z GPS,
  • dostanie się do dodatkowych metadanych zainfekowanej aplikacji,
  • odczytanie części danych technicznych telefonu,
  • odczytanie większości kluczowych danych o zasięgu i operatorze.

Pozyskane w ten sposób informacje mogą posłużyć do innych ataków. Badacze podają przykład kierowania kolejnych kampanii drogą SMS-ową czy telefoniczną w stronę dzieci (z reguły to one są użytkownikami zainfekowanych gier). Chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto przeanalizować listę zainfekowanych programów i upewnić się, że nie są zainstalowane w smartfonie.

W chwili tworzenia niniejszego tekstu Huawei usunął już wszystkie opisywane aplikacje ze sklepu AppGallery. Pobrane wcześniej programy nie znikną jednak same z telefonów i to od użytkowników zależy, kiedy zostaną z nich usunięte.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *