Dzwoni „telefon z banku”? Po takich słowach lepiej się rozłącz

Jeśli dzwoni do ciebie ktoś z banku, lepiej zachowaj czujność podczas rozmowy. Oszuści stale stosują spoofing telefoniczny, by podszywać się pod autentyczne numery i pracowników, a później manipulować rozmową i ukraść pieniądze z konta.

Takie ataki można jednak łatwo rozpoznać. Podczas rozmowy padają bowiem specyficzne sformułowania, po których można stwierdzić (a przynajmniej z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć), że po drugiej strony słuchawki jest oszust. Istotą ataku jest wywołanie strachu o środki na koncie i manipulacja rozmową tak, by rozmówca był przekonany, że musi szybko podjąć kroki, aby teoretycznie zabezpieczyć swoje pieniądze.

W praktyce ze strony rzekomego bankowca padają więc często sugestie, że właśnie zablokowano ważną transakcję, ktoś wziął pożyczkę na dane ofiary lub zrobił duży przelew i konieczne jest szybkie działanie, aby zabezpieczyć pieniądze na koncie. Wystraszona ofiara (przekonana, że jej pieniądze są zagrożone) może w pośpiechu zacząć wykonywać polecenia przez telefon, a to dopiero te działania prowadzą do utraty środków.

Oszuści proszą zwykle o podanie loginu i hasła do bankowości, odczytywanie kodów z SMS-ów uwierzytelniających oraz instalację aplikacji zdalnego dostępu do komputera czy smartfonu. Takie programy to na przykład AnyDesk czy TeamViewer i mają swoje zastosowania, ale zdecydowanie nie są potrzebne do kontaktu z pracownikiem z banku, tym bardziej, jeśli w praktyce ktoś tylko się pod niego podszywa.

Wszystkie takie prośby najlepiej jest ignorować, a rozmowę jak najszybciej zakończyć. Jednocześnie chwilę potem można wykonać z własnego telefonu połączenie do banku, by podjąć dokładnie ten sam temat i ustalić, czy rzeczywiście istnieje jakieś zagrożenie dla środków. Tylko dzwoniąc samemu do banku można mieć bowiem pewność, że dodzwonimy się do właściwej osoby. Dzwoniący do nas mogą się podszywać pod numer infolinii, co technicznie jest możliwe.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *