Premiera GeForce RTX 3090 Ti. Wreszcie jest!

Pierwszy raz „Behemot” został zaprezentowany podczas CES 2022, a niedługo później miał mieć premierę. Niestety z różnych względów premiery nie było aż do dzisiaj.

Zgodnie z plotkami GeForce RTX 3090 Ti opiera się na w pełni odblokowanym rdzeniu GA102. Mamy do dyspozycji 10752 jednostek CUDA wraz z 24 GB pamięci GDDR6X o taktowaniu 21 000 MHz połączonej z rdzeniem za pomocą 384-bitowej magistrali. Co ciekawe dzięki zastosowaniu pojemniejszych kości pamięci te udało się zmieścić tylko na jednej stronie PCB, a nie na dwóch jak miało to miejsce w zwykłym RTX-ie 3090.

Plusem tego rozwiązania jest to, że backplate nie wymaga teraz stosowania aktywnego chłodzenia. Sama karta fabrycznie charakteryzuje się wyższym TGP ustawionym na 450 W, ale niektóre karty mają ten współczynnik ustawiony nawet lekko wyżej na ponad 500 W. Wszystkie karty zostały wyposażone w nową 16-pinową wtyczkę zasilającą. Fabryczne taktowanie rdzenia nowego flagowca Nvidii to 1,67 GHz, ale które w trybie turbo może wzrastać wyżej do 1,86 GHz

Producenci zastosowali układy chłodzenia znane z RTX-a 3090, aczkolwiek często zostały one powiększone, więc teraz będzie ciężko o mniejsze rozwiązania zajmujące mniej niż trzy sloty. Co do ceny nowych RTX-ów to większość kart będzie kosztować w okolicy 11 tys. zł.

Niereferencyjne RTX-y 3090 Ti

Wraz z premierą wielu producentów przedstawiło swoje autorskie konstrukcje. Przykładowo Palit zaprezentował karty GeForce RTX 3090 Ti GameRock i GameRock OC, które poza wydajnością charakteryzują się też tym, że 90 proc. obudowy pokrywa podświetlenie RGB.

Gainward zaprezentował karty z serii Phantom i Phantom GS, z czego ta druga jest delikatnie podkręcona do 1890 MHz w trybie turbo. Ponadto są to też jedne z chudszych RTX-ów 3090 Ti, ponieważ wykorzystują ten sam 2,7-slotowy cooler co zwykłe RTX-y 3090.

Zotac zaprezentował GeForce RTX 3090 Ti AMP Extreme Holo, który wyróżnia się masywnym powiększonym o 20 proc. 3,5-slotowym systemem chłodzenia z ośmioma ciepłowodami. Karta została też delikatnie podkręcona do 1890 MHz oraz charakteryzuje się możliwością przełączenia pomiędzy dwoma BIOS-ami oferującymi cichszą pracę bądź lepsze chłodzenie i wydajność.

KFA2 znane także jak Galax zaprezentowało z kolei flagową edycję GeForce RTX 3090 Ti HOF OC Lab Edition, która ma TGP podniesione aż do 516 W oraz została wyposażona w dwie 16-pinowe wtyczki zasilające i została podkręcona ponad barierę 1,9 GHz.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *