AMD zapowiada nowe procesory – Ryzen 8000

AMD potwierdziło plany wydania procesorów Ryzen 8000. Nowe modele mają zadebiutować dopiero w przyszłym roku, ale możemy spodziewać się kilku istotnych usprawnień.

Ubiegłoroczna premiera procesorów AMD Ryzen 7000 zbiegła się w czasie z wprowadzeniem całkowicie nowej platformy – AMD AM5, która zastąpiła wysłużoną konstrukcję AMD AM4. Otrzymaliśmy całkowicie nowe jednostki z rdzeniami Zen 4 i grafiką RDNA 2, które oferują dużo lepszą wydajność, efektywność energetyczną, ale też funkcjonalność.

Przy okazji wprowadzania nowej platformy, producent zapowiedział długie wsparcie i obsługę kilku kolejnych generacji procesorów. Mamy potwierdzenie tych informacji. Podczas konferencji AMD Meet the Experts Maximizing Server Deployments (dotyczącej serwerów i stacji roboczych) uchylono rąbka tajemnicy na temat nadchodzących układów.

AMD Ryzen 8000 – nowe procesory zapowiedziane

Firma AMD potwierdziła, że platforma AM5 będzie obsługiwać także procesory z nowej serii Ryzen 8000 – takie układy miałyby zadebiutować w przyszłym roku.

Plany wydawnicze AMD

Producent zdradził pierwsze szczegóły dotyczące specyfikacji jednostek. W zasadzie wiemy tylko tyle, że procesory Ryzen 8000 mają bazować na architekturze Zen 5 i dysponować zintegrowaną grafiką z generacji Navi 3.5 (RDNA 3.5).

Wcześniej, bo jeszcze w tym roku, spodziewamy się nowych układów z serii Ryzen 7000. Producent wspomina o modelach łączących architekturę Zen 3 i nową grafikę Navi 3 (RDNA 3), więc najpewniej chodzi o modele Ryzen 7000 z generacji APU Phoenix (takie układy są już dostępne w laptopach).

Przy okazji potwierdzono, że platforma AMD AM5 będzie oferować wsparcie dla kolejnych generacji procesorów co najmniej do 2026 roku. Konstrukcja ma obsługiwać układy z różnych segmentów wydajnościowych – specyfikacja dopuszcza jednostki o współczynniku TDP 65 – 170 W.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *