Android 13 Developer Preview 2 – co nowego w systemie Google?

Firma Google opublikowała drugą wersję Developer Preview systemu Android 13. Wśród nowości znalazły się między innymi prośby o pozwolenie na powiadomienia oraz wsparcie dla Bluetooth LE Audio.

Google realizuje swój plan wydawniczy dotyczący systemu Android 13 i wypuszcza drugą wersję Developer Preview tego oprogramowania. W przyszłych miesiącach pojawią się wersje beta, natomiast w okolicach sierpnia Android 13 powinien się pojawić w finalnej wersji. Ale zanim to nastąpi zerknijmy, co nowego przynosi system w aktualnej odsłonie.

Powiadomienia z aplikacji

Ansroid 13 Developer Preview 2 wprowadza nowe uprawnienie do wysyłania powiadomień z aplikacji. Oznacza to, że będą one musiały otrzymać zgodę użytkownika, by go móc następnie „spamować” informacjami.

Aplikacje będą również w stanie chronić prywatność użytkowników, obniżając wcześniej przyznane i już niepotrzebne uprawnienia. Dobrowolne wdrożenie tego rozwiązania zależy od deweloperów.

Nowości dla tekstu

Nowa wersja Androida to również poprawki obsługi tekstów w różnych językach. Poprawiono na przykład zawijanie tekstu japońskiego oraz dokonano zmian w wysokości linii dla znaków innych niż łacińskie.

Osoby posługujące się takimi językami jak japoński i chiński używają fonetycznych metod wprowadzania liter, które często spowalniają wyszukiwanie i działanie takich funkcji, jak automatyczne uzupełnianie. W systemie Android 13 aplikacje mogą wywoływać nowy interfejs API konwersji tekstu, dzięki czemu użytkownicy mogą szybciej i łatwiej znaleźć to, czego szukają.

Android 13 dodaje obsługę renderowania dla czcionek COLR w wersji 1 (COLRv1) i aktualizuje emoji systemowe do formatu COLRv1. COLRv1 to nowy i bardzo kompaktowy format czcionki, który renderuje się szybko i wyraźnie w dowolnym rozmiarze.

Funkcje dźwiękowe

Android 13 zapewnia w końcu obsługę standardu Bluetooth LE Audio. Umożliwi to użytkownikom udostępnianie i nadawanie swoich dźwięków znajomym i rodzinie lub subskrybowanie publicznych transmisji, bez martwienia się o zużycie energii. Łatwiej też będzie się przełączać między różnymi zastosowaniami, które nie były możliwe w przypadku klasycznego Bluetooth.

Nowy system Google dodaje obsługę MIDI 2.0, w tym możliwość podłączenia sprzętu MIDI 2.0 przez USB. Ten zaktualizowany standard oferuje takie funkcje, jak zwiększona rozdzielczość kontrolerów, lepsza obsługa intonacji innej niż zachodnia i bardziej ekspresyjna wydajność przy użyciu kontrolerów per-note.

Android 13 DP2 – jak uzyskać?

Osoby korzystające z Androida 13 Developer Preview 1 otrzymają automatycznie aktualizację do nowej wersji przez OTA.  automatycznie otrzymasz bezprzewodową (OTA) aktualizację Developer Preview 2. Nowy system jest również dostępny do pobrania dla kwalifikujących się urządzeń (Pixel 4/4 XL, Pixel 4a/4a 5G, Pixel 5, Pixel 6 i Pixel 6 Pro) z tej strony.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *