To już pewne. Najnowsze procesory AMD nie obsługują podkręcania

To koniec pewnej epoki? Najnowszy i najwydajniejszy procesor AMD nie zaoferuje możliwości podkręcania. Co więcej będzie miał niższe zegary, niż odpowiednik o tej samej nazwie, ale bez pamięci AMD V-Cache.

Od czasu premiery procesorów AMD Ryzen 5000 w listopadzie 2020 roku na rynku pojawiła się 12. generacja od Intela. Mowa o rodzinie Alder Lake-S, która przyniosła całe zatrzęsienie nowości – budowa big.LITTLE, litografia 10 nm, interfejs PCI Express 5.0 i obsługa pamięci RAM DDR5 – rozgramiając Czerwonych pod względem wydajności. Z tego powodu AMD planuje odświeżyć swoje portfolio.

Czas pokaże czy AMD nie weszło w kolejną ślepą uliczkę

Wpierw z plotek, a następnie z oficjalnych zapowiedzi Amerykanów wiemy już, że lada moment w sprzedaży pojawi się siedem nowych procesorów. Sześć z nich klasycznych z serii AMD Ryzen 4000 i 5000, oraz jeden wyjątkowy z nowym typem pamięci. Pojawią się one w sklepach 4 i 20 kwietnia, a ich ceny wyglądają atrakcyjnie, bliźniaczo do poprzednich premier.

AMD Ryzen 7 5800X3D ma dysponować 8 rdzeniami i 16 wątkami. Jego cechą szczególną będzie jednak 96 MB dodatkowej pamięci AMD V-Cache, która ma przynieść spory skok wydajności. Zgodnie z przeciekami jednak Czerwoni mają tutaj zablokować możliwość podkręcania, o co poprosili producentów płyt głównych. Jest to niestety prawda – AMD potwierdziło, że Ryzen 7 5800X3D nie obsługuje OC.

Powód? Jest to pierwsze CPU z tego typu pamięcią. Zakresy bezpiecznych napięć dla AMD V-Cache są dużo niższe, niż dotychczas. Wcześniejsze Ryzeny trafiały do konsumentów z 1,45 czy nawet 1,5 V w trybie boost, zaś limit dla AMD Ryzen 7 5800X3D wynosi podobno tylko około 1,3 – 1,35 V.

Jakby tego było mało nie tylko zabraknie tutaj OC, ale również taktowania względem zwykłego AMD Ryzen 7 5800X zostały zauważalnie obniżone. Z 3,8 na 3,4 GHz bazowo i z 4,7 do 4,5 GHz w trybie boost.

Na koniec warto podkreślić, że AMD V-Cache ma przynieść do 15% więcej FPS w grach. Skok wydajności w innych zastosowaniach będzie mniejszy, zwłaszcza w programach korzystających z wysokich zegarów. Czas więc pokaże, czy Czerwoni idą w dobrym kierunku, czy to będzie jedna z wielu ślepych uliczek w historii firmy.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *