Apple i Intel to pierwsze firmy, które skorzystają z litografii 2 nm od TSMC

Dostępność do nowoczesnego procesu technologicznego to jedna z kluczowych kwestii w rozwoju chipów. Obecnie najnowocześniejsze litografie oferuje tajwański TSMC, którego klientem od lat jest Apple i to właśnie ta firma zwykle jako pierwsza uzyskuje dostęp do najnowszych technologii. Tak samo będzie z procesem 2 nm, choć zaskakujące może być to, że wśród pierwszych i równocześnie największych klientów na tę technikę ma być również Intel.

TSMC ma udostępnić proces 2 nm na początku 2026 r., ale już teraz są chętni na skorzystanie z tej technologii. Wstępne zamówienia na moce produkcyjne zgłosić mieli już Apple i Intel, przynajmniej tak wynika z informacji, które podają niezależnie od siebie serwisy DigiTimes i China Renaissance. O ile w przypadku pierwszej z firm nie ma w tym nic dziwnego, bo producent iPhone’ów od dawna współpracuje z TSMC, tak jeśli mowa o Intelu może być to małe zaskoczenie.

Intel opiera się bowiem zwykle na własnych technologiach, przy czym są wyjątki, które dotyczą przede wszystkim układów graficznych oraz bardzo tanich chipów i chipsetów. Źródła wskazują, że istnieje możliwość wykorzystania litografii N2 dla chipletów graficznych w procesorach serii Lunar Lake. Może być to prawdą, zważywszy na to, że niebiescy sami na swoich oficjalnych slajdach potwierdzili użycie technologii lepszej niż 3 nm dla przyszłych kafelków GPU w tych jednostkach.

Bliska współpraca Intela z TSMC może być też po części ciosem w AMD, które od lat miało świetne kontakty z tajwańskim wytwórcą procesorów. Ciekawostką ma być zresztą to, że według plotek nawet Nvidia ma stosować nowocześniejszy proces dla swoich kart RTX 40 niż czerwoni w kolejnej serii Radeonów.

Jeśli zaś chodzi o Apple, to oczywiście nie ma jeszcze żadnych danych na temat tego, jakie układy firmy mogłyby być wytwarzane w procesie N2. Firma nie publikuje nigdy harmonogramów przedstawiających przyszłe chipy. Można jednak być pewnym, że na nowej technologii zyskają urządzenia mobilne i komputery.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *