Apple i Intel to pierwsze firmy, które skorzystają z litografii 2 nm od TSMC

Dostępność do nowoczesnego procesu technologicznego to jedna z kluczowych kwestii w rozwoju chipów. Obecnie najnowocześniejsze litografie oferuje tajwański TSMC, którego klientem od lat jest Apple i to właśnie ta firma zwykle jako pierwsza uzyskuje dostęp do najnowszych technologii. Tak samo będzie z procesem 2 nm, choć zaskakujące może być to, że wśród pierwszych i równocześnie największych klientów na tę technikę ma być również Intel.

TSMC ma udostępnić proces 2 nm na początku 2026 r., ale już teraz są chętni na skorzystanie z tej technologii. Wstępne zamówienia na moce produkcyjne zgłosić mieli już Apple i Intel, przynajmniej tak wynika z informacji, które podają niezależnie od siebie serwisy DigiTimes i China Renaissance. O ile w przypadku pierwszej z firm nie ma w tym nic dziwnego, bo producent iPhone’ów od dawna współpracuje z TSMC, tak jeśli mowa o Intelu może być to małe zaskoczenie.

Intel opiera się bowiem zwykle na własnych technologiach, przy czym są wyjątki, które dotyczą przede wszystkim układów graficznych oraz bardzo tanich chipów i chipsetów. Źródła wskazują, że istnieje możliwość wykorzystania litografii N2 dla chipletów graficznych w procesorach serii Lunar Lake. Może być to prawdą, zważywszy na to, że niebiescy sami na swoich oficjalnych slajdach potwierdzili użycie technologii lepszej niż 3 nm dla przyszłych kafelków GPU w tych jednostkach.

Bliska współpraca Intela z TSMC może być też po części ciosem w AMD, które od lat miało świetne kontakty z tajwańskim wytwórcą procesorów. Ciekawostką ma być zresztą to, że według plotek nawet Nvidia ma stosować nowocześniejszy proces dla swoich kart RTX 40 niż czerwoni w kolejnej serii Radeonów.

Jeśli zaś chodzi o Apple, to oczywiście nie ma jeszcze żadnych danych na temat tego, jakie układy firmy mogłyby być wytwarzane w procesie N2. Firma nie publikuje nigdy harmonogramów przedstawiających przyszłe chipy. Można jednak być pewnym, że na nowej technologii zyskają urządzenia mobilne i komputery.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *