Apple kłamało. Wydajności jest niestety zbyt mało

Apple obiecywało złote góry w przypadku wydajności najnowszego układu M1 Ultra, zwłaszcza w przypadku zastosowań graficznych. Niezależne testy udowodniły jednak, że Amerykanie nadal są daleko, daleko w tyle za konkurencją.

Apple to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm w branży nowych technologii. Jedni cenią ich za design, inni za nowatorskie rozwiązania, a jeszcze inni za stworzony ekosystem. Trzeba jednak przyznać, że „Jabłko” ma równie wielu fanów, co zagorzałych przeciwników. Tak czy siak na nowe produkty Amerykanów zawsze czeka całe zatrzęsienie konsumentów z całego świata.

Apple ponownie jest droższe i słabsze

Nic więc dziwnego, że układ Apple M1 Ultra wzbudził zainteresowanie wielu osób. Zwłaszcza, gdy zgodnie z zapowiedziami zintegrowany w nim układ graficzny miał być tak wydajny jak topowa karta konkurencji, a przy tym cechować się mniejszym poborem mocy. Wygląda jednak na to, że Apple perfidnie kłamało.

Apple M1 Ultra jest najnowszym układem Amerykanów składającym się z dwóch połączonych ze sobą chipów M1 Max. Oferuje 21 TFLOP-ów mocy obliczeniowej. Procesor graficzny ma dostęp do bardzo dużej pamięci podręcznej (128 GB zunifikowanej pamięci), czyli 5,3x więcej niż najmocniejszy konsumencki procesor graficzny firmy NVIDIA – GeForce RTX 3090.

To właśnie do niego – GeForce RTX 3090 – przyrównywało się Apple w materiałach promocyjnych. Firma twierdziła, że otrzymamy identyczną wydajność przy poborze mocy mniejszym nawet o 200 W. Potwierdzać miały to wewnętrzne testy przeprowadzone na stosowanych w branży komputerowej benchmarkach.

Jednak dzisiaj Apple zniosło embargo na recenzje komputera Mac Studio, w sieci pojawiły się pierwsze wyniki wydajności, a czar prysł. Testy przeprowadzone przez zagraniczną redakcję The Verge jednoznacznie udowadniają, że Apple M1 Ultra nie jest nawet blisko NVIDIA GeForce RTX 3090. Zarówno gdy chodzi o gry, jak i zadania obliczeniowe z wykorzystaniem OpenCL API.

Warto podkreślić, że The Verge testowało najwydajniejszy wariant Apple Mac Studio, który kosztuje 6199 USD (ponad 26 000 złotych). Jest to komputer wyposażony w 20-rdzeniowy procesor, 64-rdzeniowy układ graficzny i 128 GB pamięci. Dla porównania NVIDIA GeForce RTX 3090 kosztuje w Polce około 10 – 11 tysięcy złotych, a wielkimi krokami zbliża się premiera jeszcze wydajniejszejszego modelu GeForce RTX 3090 Ti.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *