Apple kłamało. Wydajności jest niestety zbyt mało

Apple obiecywało złote góry w przypadku wydajności najnowszego układu M1 Ultra, zwłaszcza w przypadku zastosowań graficznych. Niezależne testy udowodniły jednak, że Amerykanie nadal są daleko, daleko w tyle za konkurencją.

Apple to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm w branży nowych technologii. Jedni cenią ich za design, inni za nowatorskie rozwiązania, a jeszcze inni za stworzony ekosystem. Trzeba jednak przyznać, że „Jabłko” ma równie wielu fanów, co zagorzałych przeciwników. Tak czy siak na nowe produkty Amerykanów zawsze czeka całe zatrzęsienie konsumentów z całego świata.

Apple ponownie jest droższe i słabsze

Nic więc dziwnego, że układ Apple M1 Ultra wzbudził zainteresowanie wielu osób. Zwłaszcza, gdy zgodnie z zapowiedziami zintegrowany w nim układ graficzny miał być tak wydajny jak topowa karta konkurencji, a przy tym cechować się mniejszym poborem mocy. Wygląda jednak na to, że Apple perfidnie kłamało.

Apple M1 Ultra jest najnowszym układem Amerykanów składającym się z dwóch połączonych ze sobą chipów M1 Max. Oferuje 21 TFLOP-ów mocy obliczeniowej. Procesor graficzny ma dostęp do bardzo dużej pamięci podręcznej (128 GB zunifikowanej pamięci), czyli 5,3x więcej niż najmocniejszy konsumencki procesor graficzny firmy NVIDIA – GeForce RTX 3090.

To właśnie do niego – GeForce RTX 3090 – przyrównywało się Apple w materiałach promocyjnych. Firma twierdziła, że otrzymamy identyczną wydajność przy poborze mocy mniejszym nawet o 200 W. Potwierdzać miały to wewnętrzne testy przeprowadzone na stosowanych w branży komputerowej benchmarkach.

Jednak dzisiaj Apple zniosło embargo na recenzje komputera Mac Studio, w sieci pojawiły się pierwsze wyniki wydajności, a czar prysł. Testy przeprowadzone przez zagraniczną redakcję The Verge jednoznacznie udowadniają, że Apple M1 Ultra nie jest nawet blisko NVIDIA GeForce RTX 3090. Zarówno gdy chodzi o gry, jak i zadania obliczeniowe z wykorzystaniem OpenCL API.

Warto podkreślić, że The Verge testowało najwydajniejszy wariant Apple Mac Studio, który kosztuje 6199 USD (ponad 26 000 złotych). Jest to komputer wyposażony w 20-rdzeniowy procesor, 64-rdzeniowy układ graficzny i 128 GB pamięci. Dla porównania NVIDIA GeForce RTX 3090 kosztuje w Polce około 10 – 11 tysięcy złotych, a wielkimi krokami zbliża się premiera jeszcze wydajniejszejszego modelu GeForce RTX 3090 Ti.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *