Qualcomm zaprzestał sprzedaży chipów do rosyjskich firm

Kolejne znane przedsiębiorstwo technologiczne zrywa kontakty handlowe z Rosją – tym razem jest to Qualcomm, czyli amerykański koncern znane głównie z produkcji chipów montowanych w smartfonach.

Lista koncernów technologicznych, które decydują się na zaprzestanie prowadzenia biznesu w Rosji wydłuża się z każdym kolejnym dniem. Do tej pory informację o wstrzymaniu jakiejkolwiek działalności w tym kraju przekazały takie potęgi, jak Microsoft czy Intel, a teraz dołącza kolejny znany podmiot.

Przedstawiciele firmy Qualcomm potwierdzili, że przedsiębiorstwo zdecydowało się na zakończenie sprzedaży układów SoC oraz innych produktów do rosyjskich podmiotów. Ta decyzja ma oczywiście związek z pakietem sankcji przygotowanych przez USA, które w sposób znaczący ograniczają możliwość handlu i są związane z agresją Rosji na Ukrainie.

Co ciekawe, o taki ruch prosili także przedstawiciele rządu na Ukrainie – do takiego kroku firmę wzywał chociażby Mychajło Fiedorow, tamtejszy minister ds. transformacji cyfrowej. Zauważył on, że produkty i usługi tej firmy wciąż są dostępne na terytorium Rosji. Na tę informację stanowczo zareagowała firma Qualcomm, która wprost stwierdziła, że amerykańskie sankcje wymusiły na przedsiębiorstwie wstrzymanie działalności na terenie państwa agresora.

Fiedorow podziękował przedstawicielom amerykańskiego koncernu za ten ruch, jednocześnie prosząc o wsparcie w postaci dostaw telefonów satelitarnych, które wobec problemów z łącznością pozwoliłyby skontaktować się z osobami zaginionymi czy poszkodowanymi. W tej kwestii na razie nie ma jednak oficjalnego stanowiska Qualcomma.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *