Chiny mają duże plany związane z rozbudową swojej stacji kosmicznej Tiangong

Tiangong to nowa stacja kosmiczna budowana przez Chiny. W zeszłym miesiącu Państwo Środka nakreśliło duże plany związane z tą placówką. Na ten rok zaplanowano kilka misji, które związane są z rozbudową. Wiem, że stacja kosmiczna Chin w przyszłości ma gościć astronautów z innych państw, a nawet turystów.

Chiny rozpoczęły budowę stacji kosmicznej Tiangong w zeszłym roku, kiedy to na orbitę wysłano moduł Tianhe. Na jego pokładzie gościły już dwie załogi. Ostatnią z nich byli członkowie Shenzhou 13, którzy w kwietniu wrócili na Ziemię. Po ich powrocie nakreślono plany związane z rozbudową.

Chiny jeszcze na ten rok planują sześć misji, które związane są z nową stacją kosmiczną. W tym miesiącu zostanie wysłane zaopatrzenie, a w czerwcu rozpocznie się Shenzhou 14. To załogowa misja, która potrwa pół roku. W lipcu zostanie wystrzelony drugi moduł o nazwie WentianTrzecim jest Mengtian, który ma być przyłączony w październiku.

Chińska stacja kosmiczna Tiangong – tak ma wyglądać po złożeniu

Pod koniec roku ma rozpocząć się także misja Shenzhou 15. Będzie ona pierwszą, gdy na stacji dojdzie do wymiany załogi. Stanie się to możliwe dzięki dodatkowej przestrzeni w module Wentian. Po złożeniu Tiangong rozpoczną się długoterminowe badania naukowe.

Z czasem Tiangong zostanie rozbudowane o potężny teleskop kosmiczny. Jego wystrzelenie planowane jest na koniec 2023 r. Chiny wierzą, że z czasem stacja będzie mogła gościć astronautów z innych krajów, a nawet kosmicznych turystów.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *