Chiny mają duże plany związane z rozbudową swojej stacji kosmicznej Tiangong

Tiangong to nowa stacja kosmiczna budowana przez Chiny. W zeszłym miesiącu Państwo Środka nakreśliło duże plany związane z tą placówką. Na ten rok zaplanowano kilka misji, które związane są z rozbudową. Wiem, że stacja kosmiczna Chin w przyszłości ma gościć astronautów z innych państw, a nawet turystów.

Chiny rozpoczęły budowę stacji kosmicznej Tiangong w zeszłym roku, kiedy to na orbitę wysłano moduł Tianhe. Na jego pokładzie gościły już dwie załogi. Ostatnią z nich byli członkowie Shenzhou 13, którzy w kwietniu wrócili na Ziemię. Po ich powrocie nakreślono plany związane z rozbudową.

Chiny jeszcze na ten rok planują sześć misji, które związane są z nową stacją kosmiczną. W tym miesiącu zostanie wysłane zaopatrzenie, a w czerwcu rozpocznie się Shenzhou 14. To załogowa misja, która potrwa pół roku. W lipcu zostanie wystrzelony drugi moduł o nazwie WentianTrzecim jest Mengtian, który ma być przyłączony w październiku.

Chińska stacja kosmiczna Tiangong – tak ma wyglądać po złożeniu

Pod koniec roku ma rozpocząć się także misja Shenzhou 15. Będzie ona pierwszą, gdy na stacji dojdzie do wymiany załogi. Stanie się to możliwe dzięki dodatkowej przestrzeni w module Wentian. Po złożeniu Tiangong rozpoczną się długoterminowe badania naukowe.

Z czasem Tiangong zostanie rozbudowane o potężny teleskop kosmiczny. Jego wystrzelenie planowane jest na koniec 2023 r. Chiny wierzą, że z czasem stacja będzie mogła gościć astronautów z innych krajów, a nawet kosmicznych turystów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *