Dlaczego Linux jest lepszy niż Windows? 11 powodów

Zastanawiasz się, czy Linux jest lepszy niż Windows? Już nie musisz, ponieważ odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, a w tym artykule zobaczymy zalety Linuxa nad systemem Windows.

Przewaga systemu Linux nad Windows

W tym artykule przyjrzymy się 10 najważniejszym powodom, dla których Linux jest lepszy niż Windows.

Natura Open Source

Jak to jest gdy kupujesz samochód ale nie widzisz co kryje się pod maską? Podobnie jest w przypadku korzystania z systemu Windows. W przeciwieństwie do Windowsa, Linux jest całkowicie projektem open source. Możesz rzucić okiem na kod źródłowy systemu operacyjnego Linux, co jest dużym plusem.

Wiem, że większość ludzi nie dba o tę otwartość kodu Linuksa, ale dla programistów jest to najważniejsza cecha korzystania z GNU / Linux.

Bezpieczeństwo

Spojrzmy prawdzie w oczy: system operacyjny Windows jest podatny na różnego rodzaju ataki (lub hacki), a Linux nie jest tak wrażliwy na nie jak system Windows. Z pewnością nie jest odporny na ataki, ale jest o wiele bezpieczniejszy. To sposób działania Linuxa, czyni go bezpiecznym systemem operacyjnym. Ogólnie rzecz biorąc, jest to zasługa procesu zarządzania pakietami, koncepcji repozytoriów i kilku dodatkowych funkcji.

Po zainstalowaniu systemu Windows musisz pobrać / kupić program antywirusowy, aby chronić komputer przed hakerami i złośliwym oprogramowaniem. Linux nie wymaga korzystania z takich programów antywirusowych. Oczywiście wciąż istnieje kilka narzędzi programowych, które pomagają utrzymać system Linux w pełni wolnym od zagrożeń, ale często jest to niepotrzebne oprogramowanie.

System, który jest bezpieczny z natury ułatwiłby Ci życie i zaoszczędziłby pieniądze, ponieważ nie wymaga kupna wysokiej jakości oprogramowania antywirusowego.

Może ożywić starsze komputery

Wraz z ewolucją systemów operacyjnych, ich wymagania sprzętowe wzrastają wykładniczo. Na przykład, jeśli zakupisz oryginalną kopię systemu Windows 10, będziesz musiał spełnić minimalne wymagania sprzętowe, aby pomyślnie go uruchomić, i nie możesz go uruchomić na prawie każdym systemie low-end.

Z Linuksem można nawet użyć jednego z najstarszych systemów komputerowych, aby wykonać potrzebne zadanie. Nie oznacza to jednak, że każda dystrybucja Linuksa będzie działać z 256 MB pamięci RAM połączonej z przestarzałym procesorem.

Dystrybucje Linuksa można dopasować do wielu systemów (low-end lub high-end), ponieważ Linux jest wydajnym systemem operacyjnym. Natomiast system operacyjny Windows ma wyższe wymagania sprzętowe.

Ogólnie rzecz biorąc, nawet jeśli porównasz high-endowy system Linux i zaawansowany system Windows, dystrybucja Linuksa będzie miała przewagę. To dlatego większość serwerów na całym świecie woli korzystać z Linuksa niż ze środowiska Windows.

Perfekcyjny dla programistów

Linux obsługuje prawie wszystkie główne języki programowania (Python, C / C ++, Java, Perl, Ruby itp.). Ponadto oferuje szeroką gamę aplikacji przydatnych w programowaniu.

Terminal linuxowy jest lepszy z programistycznego punktu widzenia od wiersza poleceń systemu Windows. Można znaleźć wiele bibliotek opracowanych natywnie dla systemu Linux. Ponadto wielu programistów zwraca uwagę na to, że menedżer pakietów w systemie Linux pomaga im łatwiej wykonywać zadania.

Co ciekawe, zdolność skryptowania basha jest również jednym z najbardziej istotnych powodów, dla których programiści wolą używać systemu operacyjnego Linux.

Linux zapewnia także natywne wsparcie dla SSH, które pomoże Ci szybko zarządzać Twoimi serwerami. Możesz dodać takie polecenia jak apt-get, które dodatkowo powodują, że Linux jest jednym z najpopularniejszych wyborów programistów.

Aktualizacje oprogramowania

Microsoft przesyła aktualizację oprogramowania, gdy otrzymuje zestaw problemów lub coś poważnego wymaga naprawy.

W Linuksie zauważysz więcej aktualizacji, które rozwiązują problemy z którymi możesz się spotkać. Pojawi się nie tylko większa liczba aktualizacji oprogramowania, ale będą one też znacznie szybsze.

Dostosowywanie

Jedną z głównych zalet używania Linuksa zamiast systemu Windows jest personalizacja. Jeśli lubisz dostosowywać wygląd swojego systemu, Linux jest po prostu idealny dla Ciebie.

Oprócz instalacji motywów, masz mnóstwo pięknych ikon motywów. Oprócz tego możesz użyć Conky’ego do wyświetlania informacji o systemie na pulpicie w najfajniejszy możliwy sposób. Nie trzeba dodawać, że wiele można zrobić jeśli chodzi o tapety w Linuksie.

Różnorodność dystrybucji

Nie ma różnych rodzajów dystrybucji systemu Windows. Tak, możesz mieć różne plany i pakiety różniące się warunkami licencjonowania, okresem aktywacji, funkcjami pakietowanymi i ceną.

Znajdziesz za to mnóstwo dystrybucji Linuksa, które zostały stworzone dla różnych potrzeb. Możesz więc zainstalować dowolne z dostępnych dystrybucji Linuksa zgodnie z własnymi wymaganiami.

Na przykład istnieją dystrybucje Linuksa dla hakerów, istnieją dystrybucje Linuksa dla programistów, są dystrybucje Linuksa dla bardzo starych komputerów. Dla każdego istnieje Linux.

Bezpłatny

Linux jest dostępny dla wszystkich za darmo! Tak jednak nie jest w przypadku systemu Windows.

Nie będziesz musiał płacić, aby dostać oryginalną kopię dystrybucji Linuksa (na przykład Ubuntu lub Fedora). Systemy te są całkowicie bezpłatne.

Jeśli coś jest darmowe i użyteczne, zawsze jest najlepszą rzeczą jakiej można się spodziewać. Za pieniądze, które właśnie zaoszczędziłeś, możesz rozważyć ulepszenie swojego systemu (lub możesz również przejść do Starbucks!)

Lepsza pomoc społeczności

Nie musisz zatrudniać eksperta, aby rozwiązać problem, z którym się borykasz w systemie Linux. Wystarczy wyszukać podobny wątek w Internecie lub opublikować wątek, aby inni mogli pomóc Ci rozwiązać problem. W ciągu kilku minut od opublikowania wątku na dowolnym forum Linux, możesz spodziewać się odpowiedzi wraz ze szczegółowym rozwiązaniem, które pomoże Ci rozwiązać problem bez żadnych kosztów!

Istnieje wiele aktywnych użytkowników Linuksa, którzy zawsze są gotowi odpowiedzieć na odpowiedni wątek, który ktoś stworzył. Liczba użytkowników społeczności aktywnych na takich forach jest większa niż liczba aktywnych członków na dowolnym forum poświęconym Windows. Jednak reakcja społeczności może się różnić w zależności od używanej dystrybucji Linuksa.

Niezawodność

Windows, jak wiemy, staje się wolniejszy z dnia na dzień. Po wystąpieniu awarii lub spowolnienia systemu konieczne będzie ponowne zainstalowanie systemu Windows. Jeśli korzystasz z Linuksa, nie będziesz musiał martwić się ponowną instalacją, aby uzyskać szybszy i płynniejszy system. Linux pomaga Twojemu systemowi działać płynnie przez dłuższy czas (w rzeczywistości znacznie dłużej).

Ponadto, z systemem Windows, będziesz musiał dostosować się do nawyku, w którym ciągle uruchamiasz system ponownie. Jeśli zainstalowałeś nowe oprogramowanie – uruchom ponownie. Jak odinstalowałeś oprogramowanie – uruchom ponownie. W przypadku gdy zainstalowałeś aktualizację Windows – uruchom ponownie.

Jednakże, w przypadku Linuksa, nie będziesz musiał ponownie uruchamiać komputera w sytuacjach wymienionych powyżej. Możesz wygodnie kontynuować swoją pracę, a Linux nie będzie ci przeszkadzał.

Prywatność

Microsoft z pewnością próbuje anonimizować dane zebrane od każdego użytkownika. Jednak nie wygląda to przekonująco na najnowszym systemie Windows 10 firmy Microsoft. System ten otrzymał już ogromną krytykę tego, jak gromadzi dane, co należy zbierać, a czego nie.

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z systemu Windows 10, wystarczy tylko przejść do ustawień prywatności systemu, aby wiedzieć, że wszystko jest domyślnie włączone. Nawet jeśli zrezygnujesz z wysyłania danych firmie Microsoft, nadal będą one gromadzone. Oczywiście. Potrzebny jest więc zestaw narzędzi do wyłączenia modułów szpiegowskich systemu Windows.

W przeciwieństwie do tego, Linux jest idealnym rozwiązaniem dla zwiększenia prywatności. Po pierwsze, dystrybucje Linuksa nie gromadzą wielu danych. Co więcej, nie będziesz potrzebować dodatkowych narzędzi do ochrony swojej prywatności.

A Ty jak sądzisz?…

Czy Linux jest lepszy niż Windows?

Skoro już znasz zalety korzystania z systemu Linux zamiast Windows, co myślisz? Jeśli nadal zamierzasz używać systemu Windows jako podstawowego systemu operacyjnego, jakie są Twoje powody wyboru systemu Windows nad system Linux? Jeśli już dokonałeś zmiany i korzystasz z Linuksa, jakie dodatkowe korzyści obserwujesz? Daj nam znać o swoich przemyśleniach w sekcji komentarzy poniżej.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *