Doktor SI: sztuczna inteligencja została lekarzem w Południowej Korei!

Państwowy instytut badawczy Korei Południowej opracował opartą na sztucznej inteligencji usługę lekarską, która będzie analizować i diagnozować stan pacjenta na podstawie dokumentacji medycznej dostarczanej przez różne organizacje medyczne i szpitale. Doktor SI będzie w stanie tworzyć również spersonalizowane zbiory danych na temat swoich pacjentów, integrując razem fragmenty informacji medycznych.

Przed uruchomieniem nowej usługi, czyli algorytmów diagnostycznych, naukowcy z południowo-koreańskiego instytutu badawczego muszą zająć się trochę mniej ekscytującą kwestią. Chodzi o integrację systemu elektronicznej dokumentacji (EMR), który – jak sama nazwa wskazuje – jest cyfrowym systemem informacyjnym, w którym przechowywana jest cała dokumentacja medyczna pacjentów.

Nie będzie to łatwe zadanie, ze względu na kwestie formalne – system EMR zawiera bowiem wiele wrażliwych danych dot. pacjentów, co oznacza, że korzystanie z tych informacji jest bardzo ściśle regulowane przez tamtejsze prawo.

Obecnie działa to tak, że pacjent musi wyrazić zgodę na udostępnianie jego danych zapisanych w EMR wielu stronom, w tym szpitalom i państwowemu funduszowi ubezpieczeń zdrowotnych, o ile oczywiście chce zachować ciągłość leczenia w różnych szpitalach i klinikach. Zakres danych, które mogą być udostępniane w ten sposób jest bardzo ograniczony, co utrudnia lekarzom z różnych placówek dzielenie się ważnymi informacjami.

To właściwie jedyna przeszkoda dla sztucznej inteligencji pełniącej rolę lekarza

Twórcy algorytmu twierdzą bowiem, że ich system, od strony technicznej, jest w pełni gotowy do uruchomienia. Testy algorytmu przeprowadzone na danych 740 tys. pacjentów z chorobami układu krążenia wypadły bardzo dobrze – algorytm był w stanie postawić trafną diagnozę w 90 proc. przypadków. Jedynym problemem pozostaje więc dostęp do pełnej historii medycznej i zapisów ze wszystkich szpitali i klinik, w których dany pacjent leczył się do tej pory.

Algorytm już teraz może okazać się wielce pomocnym narzędziem i prawdopodobnie w przyszłym roku pojawi się w wielu południowo-koreańskich placówkach medycznych. Pełnię swoich możliwości będzie w stanie zademonstrować jednak dopiero wtedy, kiedy EMR zostanie przekształcony w jedną, ogólnie-dostępną (dla placówek medycznych oczywiście) bazę danych zawierającą pełne historie leczenia wszystkich pacjentów.

Na razie specjalizacja algorytmu dotyczy tylko chorób związanych z układem krążenia, jego twórcy obiecują jednak, że w przyszłym roku Doktor SI nauczy się diagnozować również leczenie chorób przewlekłych oraz zainteresuje się cukrzycą.

Algorytmy maszynowego uczenia się stosowane w medycynie już teraz oferują ogromne możliwości, jeśli chodzi o diagnostykę. Przypadek Południowej Korei pokazuje, że bez przebudowania systemów dokumentacji medycznej, tak aby były one kompatybilne z technologią big data, nie będziemy w stanie wykorzystać pełni potencjału drzemiącego w sztucznej inteligencji.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *