Drony DJI pomagają Rosji w inwazji na Ukrainę. Media Markt wycofuje je z oferty

Produkty chińskiej firmy DJI zostaną wycofane ze sprzedaży w sklepach Media Markt, poinformował właściciel tej franczyzy. To pokłosie zarzutów, jakie postawiono DJI w związku z rzekomym udzielaniem pomocy dla rosyjskiego wojska w trakcie agresji na Ukrainę.

Wszystko zaczęło się od zarzutów, jakie chińskiemu producentowi dronów postawił Mychajło Fedorow, wicepremier ukraińskiego rządu. Wg niego, urządzenia chińskiej firmy DJI były wykorzystywane przez rosyjskie wojsko do atakowania cywilów:

Kilka dni później, w związku z podobnymi zarzutami, do tablicy została wywołana z kolei sieć Media Markt, którą jeden z internautów poprosił o zbojkotowanie produktów DJI. Niemiecki oddział koncernu pozytywnie zareagował na taką prośbę, informując, iż wycofa je ze sprzedaży. W związku z tą decyzją postanowiliśmy spytać o to samo polski oddział firmy.

W komunikacie przesłanym do naszej redakcji czytamy:

W ciągu ostatnich kilku dni z różnych źródeł docierały do nas informacje, że armia rosyjska wykorzystuje produkty i dane chińskiego producenta dronów DJI do działań wojskowych na Ukrainie. Jako odpowiedzialna firma podjęliśmy natychmiastowe działania i w całej Grupie wycofaliśmy aż do odwołania artykuły tego producenta z naszej oferty handlowej. Uważnie monitorujemy rozwój sytuacji oraz dalsze informacje na ten temat, a poprzez takie działania jasno komunikujemy, że jako firma stoimy za wartościami, które są dla nas najwyższym priorytetem, a które są obecnie w niedopuszczalny sposób atakowane w agresywnej wojnie prowadzonej przez Rosję w Ukrainie.

Produkty DJI znikają zatem także z polskiego Media Markt i faktycznie, wchodząc na polską stronę sklepu, nie znajdziemy tam ani jednego urządzenia sygnowanego logiem tej firmy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *