Uwaga! Yandex wysyła nasze dane do Rosji. Zbiera je z aplikacji na iOS i Andorida. Nie korzystajcie

Yandex, nazywany rosyjskim odpowiednikiem Google, miał umieścić w aplikacjach na urządzeniach mobilnych kod, który umożliwia zbieranie i wysyłanie informacji o użytkownikach na serwery znajdujące się w Rosji.

Odkrycie dotyczy oprogramowania o nazwie AppMetrica stworzonego przez firmę Yandex, które pozwala programistom na tworzenie aplikacji dla urządzeń z systemami iOS firmy Apple i Android firmy Google – ustalił Financial Times. Firma ma gromadzić dane o użytkownikach smartfonów, a następnie przesyłać je na serwery w Rosji.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa wyrazili obawy, że te same metadane mogą być następnie udostępnione Kremlowi i wykorzystane do śledzenia ludzi za pośrednictwem ich smartfonów. Odkrycia dokonał badacz Zach Edwards, następnie niezależni specjaliści przeprowadzili dochodzenie dla Financial Times, aby zweryfikować jego pracę.

Cher Scarlett, była główna inżynier oprogramowania w dziale globalnego bezpieczeństwa w Apple, stwierdziła, że Yandex może być zobowiązany do przekazania danych rządowi na mocy rosyjskiego prawa. Inni eksperci stwierdzili, że informacje mogą być wykorzystane do identyfikacji użytkowników.

Ron Wyden, przewodniczący komisji finansów Senatu USA i jeden z architektów regulacji amerykańskiego internetu, podał, że oprogramowanie znalazło się w 52 tys. aplikacji dostępnych zarówno na urządzeniach z systemem iOS, jak i Androidem. “Aplikacje te pobierają prywatne, wrażliwe dane z aplikacji w telefonie użytkownika, zagrażając bezpieczeństwu narodowemu USA oraz prywatności Amerykanów i innych osób na całym świecie” – powiedział Wyden.

Według ekspertów wśród aplikacji z zainstalowaną AppMetricą znajdują się gry, komunikatory, narzędzia do udostępniania lokalizacji, a nawet setki wirtualnych sieci prywatnych – narzędzi zaprojektowanych tak, by umożliwić ludziom przeglądanie stron internetowych bez bycia śledzonym. Warto podkreślić, że siedem z tych sieci VPN zostało stworzonych specjalnie dla ukraińskich użytkowników.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *