Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Podobnie jak jej wielki “rywal” Ubuntu, Fedora jest wydawana co sześć miesięcy, a wersja 40 Fedory jest już oficjalnie dostępna do pobrania. Fedora szybko wprowadza innowacje ze świata Linuksa do swojej własnej dystrybucji, ponieważ finansowany przez Red Hat projekt społecznościowy jest poligonem doświadczalnym dla CentOS Stream i Red Hat Enterprise Linux.

Fedora 40 Workstation z GNOME 46 i jądrem 6.8

Najbardziej godną uwagi nowością Fedory 40 Workstation jest aktualizacja do środowiska graficznego Środowiska graficznego GNOME 46 która obejmuje znacznie ulepszone wyszukiwanie plików i zreorganizowane ustawienia systemowe. Fedora 40 otrzymała również najnowsze jądro Linux 6.8, które jest oczywiście dostępne we wszystkich wersjach Fedory 40 i innych wersjach Fedory, takich jak Server lub IoT.

Spin KDE Fedory 40 przynosi KDE Plasma 6 które domyślnie działa tylko na protokole wyświetlania Wayland. Sesja X11 nie jest już dostępna po świeżej instalacji i w razie potrzeby należy ją ponownie zainstalować. Samo środowisko graficzne KDE Plasma 6 zostało wydane dopiero w lutym i zawiera liczne poprawki błędów i drobne ulepszenia, a także przeniesienie do biblioteki graficznej Qt 6.

Fedora 40 KDE

Przeglądarka internetowa Firefox również została zaktualizowana do wersji 124, a najnowszą wersję pakietu biurowego open source LibreOffice 24.2 można zainstalować ze źródeł pakietów projektu Fedora. Jednak poprawiony menedżer pakietów DNF5 i nowy instalator, które są teraz planowane dla Fedory 41, nie znalazły się w wydaniu Fedory 40.

Pobieranie ze strony projektu Fedora

Fedorę 40 można pobrać z oficjalnej strony projektu https://fedoraproject.org/ dla 64-bitowych systemów Intel/AMD lub platformy ARM64. Jeśli korzystają już Państwo z Fedora Linux 39, mogą Państwo skorzystać z menedżera pakietów DNF lub oprogramowania GNOME, aby uaktualnić system do wersji Fedora 40.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *