Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Firefox 125 – nowe funkcje

 • Firefox obsługuje teraz kodek AV1 dla Encrypted Media Extensions (EME), umożliwiając odtwarzanie w wyższej jakości od dostawców streamingu.
 • Przeglądardka PDF wbudowana w Firefoksa obsługuje teraz zakreślanie tekstu. Funkcja jest wdrażana stopniowo
 • Fiferox View wyświetla teraz przypięte karty w sekcji “Otwarte karty”. Wskaźniki kart także zostały dodane do tej sekcji, dzięki czemu użytkownicy mogą zobaczyć, które karty odtwarzają multimedia, i szybko je wyciszyć lub wyłączyć wyciszenie. Wskaźniki dodano też do zakładek, kart z powiadomieniami i nie tylko.
 • Firefox wyświetla u użytkowników z USA i Kanady monit proszący o zapisanie ich adresów podczas wypełniania formularzy z adresem, co pozwoli przeglądarce automatycznie wypełniać informacje adresowe w przyszłości.
 • Firefox bardziej proaktywnie blokuje pobieranie z URL-i, które są uznawane za potencjalnie niezaufane.
 • Funkcja sugestii wklejania URL zapewnia wygodny sposób na szybkie odwiedzenie URL-a skopiowanego do schowka na pasku adresu w Firefox. Kiedy schowek zawiera URL, a fokus znajduje się na pasku adresu, autowypełnianie odbywa się automatycznie. Aktywacja sugestii ze schowka pozwala użytkownikowi przejść do URL-a jednym kliknięciem.
 • Użytkownicy dodatków w postaci kontenerów kart mogą teraz wyszukiwać na pasku adresu kart, które są otwarte w różnych kontenerach.
 • Firefox oferuje opcję włączenia Web Proxy Auto-Discovery (WPAD), gdy jest skonfigurowany do korzystania z systemowych ustawień proxy.
 • Firefox 125 – poprawki i ulepszenia
 • Dodano szereg poprawek zabezpieczeń.
 • W grupie przycisków opcji (radio), w której nie jest wybrana żadna opcja, klawisz Tab dociera teraz tylko do pierwszej opcji, zamiast przełączać się między wszystkimi dostępnymi opcjami. Klawisze strzałek służą do nawigacji pomiędzy opcjami, tak samo jak w przypadku, gdy wybrano opcję.
 • Dodano aktualizacje dla przedsiębiorstw, deweloperów i platformy webowej.

Źródło: https://www.mozilla.org/en-US/firefox/125.0.1/releasenotes/

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *