Google Chrome obchodzi 15 lat. Zyskuje odświeżony interfejs i funkcje

Przeglądarka Chrome jest na rynku od 15 lat. Google postanowił uczcić ten jubileusz, wprowadzając kilka nowych funkcji oraz nieco poprawiony interfejs. Zmiany mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka, ale z pewnością spodobają się użytkownikom.

Google Chrome działa w komputerach od 15 lat. Na początku był tylko „kolejną” przeglądarką na rynku cenną przede wszystkim przez wyjątkową sprawność działania. Użytkownicy szybko przekonali się do Chrome’a, który w ciągu kilka lat zdominował rynek. Według danych statcounter, obecnie Google Chrome jest wyborem przeszło 63 proc. internautów na świecie. W Polsce z Chrome’a korzysta na desktopach ponad 69 proc. osób, na drugim miejscu plasuje się Opera z wynikiem nieco ponad 10 proc.

Korzystając z okazji jubileuszu Chrome’a, Google zwraca uwagę, że od początku programistom przyświecają te same cele – rozwijanie Chrome’a jako bezpiecznej i szybciej przeglądarki. Tę ostatnią cechę mają potwierdzać wyniki z benchmarków (choć jak wiadomo, nie zawsze idealnie odzwierciedlają odczuwalną szybkość przy realnym korzystaniu z przeglądarek).

Motywy Material You w Google Chrome

Z okazji 15-lecia Chrome’a, Google wprowadza do przeglądarki kilka nowości. Pierwsza istotna to możliwość personalizacji interfejsu z wykorzystaniem języka projektowania Material You – znanego choćby z Androida. Google dodaje, że odświeżył ikonki nawigacyjne i zadbał o lepszą integrację z systemowymi motywami, dzięki czemu Chrome ma się sprawniej dostosowywać do wybranego ciemnego lub jasnego motywu w systemie operacyjnym. Palety kolorów Material You mają zaś pomóc na przykład odróżnić prywatny profil od służbowego.

Inne nowości to m.in. szybszy dostęp do rozszerzeń, Tłumacza Google, Menedżera haseł Google i innych narzędzi. Będą one teraz dostępne z poziomu menu „trzech kropek” w prawym roku przeglądarki. Nowy jest także sklep Chrome Web Store. Poza poprawionym interfejsem, zaoferuje opcję przeglądania rozszerzeń według kategorii (pojawi się też nowa dla dodatków wykorzystujących AI) oraz rekomendacje dla danego użytkownika.

Odświeżony Chrome Web Store z dodatkami

Trzeba podkreślić, że chociaż Google już teraz dokładnie opisuje nowości, jakie trafią do Chrome’a, realnie mają się one pojawić w przeglądarce „w najbliższych tygodniach”. Terminy nie zostały jednak sprecyzowane. Można się spodziewać, że zmiany będą wdrażane do komputerów użytkowników stopniowo i w efekcie nie wszyscy w tym samym momencie ujrzą odświeżony interfejs przeglądarki.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *