Google Chrome obchodzi 15 lat. Zyskuje odświeżony interfejs i funkcje

Przeglądarka Chrome jest na rynku od 15 lat. Google postanowił uczcić ten jubileusz, wprowadzając kilka nowych funkcji oraz nieco poprawiony interfejs. Zmiany mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka, ale z pewnością spodobają się użytkownikom.

Google Chrome działa w komputerach od 15 lat. Na początku był tylko „kolejną” przeglądarką na rynku cenną przede wszystkim przez wyjątkową sprawność działania. Użytkownicy szybko przekonali się do Chrome’a, który w ciągu kilka lat zdominował rynek. Według danych statcounter, obecnie Google Chrome jest wyborem przeszło 63 proc. internautów na świecie. W Polsce z Chrome’a korzysta na desktopach ponad 69 proc. osób, na drugim miejscu plasuje się Opera z wynikiem nieco ponad 10 proc.

Korzystając z okazji jubileuszu Chrome’a, Google zwraca uwagę, że od początku programistom przyświecają te same cele – rozwijanie Chrome’a jako bezpiecznej i szybciej przeglądarki. Tę ostatnią cechę mają potwierdzać wyniki z benchmarków (choć jak wiadomo, nie zawsze idealnie odzwierciedlają odczuwalną szybkość przy realnym korzystaniu z przeglądarek).

Motywy Material You w Google Chrome

Z okazji 15-lecia Chrome’a, Google wprowadza do przeglądarki kilka nowości. Pierwsza istotna to możliwość personalizacji interfejsu z wykorzystaniem języka projektowania Material You – znanego choćby z Androida. Google dodaje, że odświeżył ikonki nawigacyjne i zadbał o lepszą integrację z systemowymi motywami, dzięki czemu Chrome ma się sprawniej dostosowywać do wybranego ciemnego lub jasnego motywu w systemie operacyjnym. Palety kolorów Material You mają zaś pomóc na przykład odróżnić prywatny profil od służbowego.

Inne nowości to m.in. szybszy dostęp do rozszerzeń, Tłumacza Google, Menedżera haseł Google i innych narzędzi. Będą one teraz dostępne z poziomu menu „trzech kropek” w prawym roku przeglądarki. Nowy jest także sklep Chrome Web Store. Poza poprawionym interfejsem, zaoferuje opcję przeglądania rozszerzeń według kategorii (pojawi się też nowa dla dodatków wykorzystujących AI) oraz rekomendacje dla danego użytkownika.

Odświeżony Chrome Web Store z dodatkami

Trzeba podkreślić, że chociaż Google już teraz dokładnie opisuje nowości, jakie trafią do Chrome’a, realnie mają się one pojawić w przeglądarce „w najbliższych tygodniach”. Terminy nie zostały jednak sprecyzowane. Można się spodziewać, że zmiany będą wdrażane do komputerów użytkowników stopniowo i w efekcie nie wszyscy w tym samym momencie ujrzą odświeżony interfejs przeglądarki.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *