Używasz Messengera? Uważaj na załączniki ZIP

Użytkownicy Facebook Messengera muszą zwrócić szczególną uwagę na wiadomości z załącznikami, które mogą do nich trafić – zwłaszcza, gdy obsługują profil strony na Facebooku. Atakujący kontaktują się przez Messengera i wysyłają w załączniku plik ZIP, który jest zainfekowany.

O zagrożeniu informuje CERT Polska. Jak zauważono, trwa kampania, w której atakujący kontaktują się z administratorami profili na Facebooku przez Messengera i deklarują naruszenie praw ich marki. Jest to zmyślona historia, która ma zmusić odbiorcę do pobrania i otwarcia załącznika ZIP dołączonego do długiej wiadomości. W archiwum znajduje się złośliwe oprogramowanie, które wykrada zapisane loginy i hasła.

Chociaż teoretycznie na celowniku są wyłącznie osoby powiązane z profilami stron, w praktyce podobne wiadomości (być może pod innym pretekstem) mogą trafić po prostu do losowych osób – na podobnej zasadzie realizowane jest choćby oszustwo „na córkę”. Istotą ataku jest bowiem nakłonienie odbiorcy do pobrania i otwarcia pliku. CERT Polska ostrzega o załączniku ZIP, ale można zakładać, że analogiczne kampanie opierają się także o inne spreparowane pliki, w tym archiwa z innymi rozszerzeniami.

Powyższy atak to kolejny przykład pokazujący, że podczas przeglądania sieci należy zachować maksymalną ostrożność na każdym kroku. Tutaj atakujący stosuje manipulację, aby nakłonić odbiorcę do otwarcia załącznika ZIP. Jeśli to zrobi, zainfekuje urządzenie i w konsekwencji przekaże swój login i hasło oszustowi. Jeżeli atakującemu uda się w ten sposób przejąć profil na Facebooku ofiary, może to prowadzić do dużych problemów, zwłaszcza, jeśli rzecz dotyczy profilu strony.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *