Google ostrzega swoich użytkowników. Hakerzy kopią kryptowaluty w ich chmurach!

Google opublikowało raport, w którym ostrzega swoich klientów przed hakerami wykorzystującymi ich konta w Google Cloud do wydobywania kryptowalut. Kopanie wymaga bowiem dużej mocy obliczeniowej, do której użytkownicy chmury mają dostęp za opłatą.

Zespół ds. cyberbezpieczeństwa Google przedstawił szczegóły dotyczące naruszenia bezpieczeństwa w raporcie „Threat Horizons”. Ma on na celu dostarczenie informacji, które pozwolą organizacjom na utrzymanie bezpieczeństwa ich środowisk chmurowych.

Wydobywanie kryptowalut to działalność, która często wymaga dużej mocy obliczeniowej. A tak się składa, że klienci Google Cloud mają do niej dostęp za odpowiednią opłatą. Platforma udostępnia zdalną pamięć masową, na której użytkownicy mogą przechowywać dane i pliki poza siedzibą firmy.

„Złośliwe podmioty zostały zaobserwowane podczas wydobywania kryptowalut w naruszonych instancjach Cloud” – napisano w streszczeniu raportu.

Google podało w raporcie, że 86 proc. z 50 ostatnio naruszonych kont Google Cloud zostało wykorzystanych do kopania kryptowalut. W większości przypadków, oprogramowanie do wydobywania cyfrowych aktywów zostało pobrane w ciągu 22 sekund od naruszenia konta.

To jednak nie koniec cyberprzestępczej działalności złośliwych podmiotów. Około 10 proc. zhakowanych kont zostało również wykorzystanych do skanowania innych publicznie dostępnych zasobów w Internecie w celu zidentyfikowania podatnych na ataki systemów. Natomiast 8 proc. przypadków dotyczyło przeprowadzania ataków na inne cele.

Google zwala winę na klientów

Oczywiście właściciele chmur nie mają pojęcia, że ich zasoby, za które sami płacą, są wykorzystywane do wydobywania kryptowalut. Tymczasem hakerzy zarabiają na ich niewiedzy spore pieniądze, natomiast koszty konsumpcji chmury w całości ponoszą klienci.

Google twierdzi, że wina nie leży po stronie firmy, a użytkownicy chmury sami przyczyniają się wykorzystywania ich instancji. Wszystko przez zbyt słabe zabezpieczenia stosowane przez klientów. W raporcie podano, że 48 proc. przejętych kont było zabezpieczone słabymi hasłami lub zupełnie pozbawione mechanizmu bezpiecznego uwierzytelniania.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *