Google Play: trojany w 2 aplikacjach kradną dane. Usuń je z telefonu!

Użytkownicy Androida ponownie powinni sprawdzić swoje telefony. W sklepie Google Play wykryto kolejne 2 aplikacje z trojanami, które łącznie pobrano ponad 6 tysięcy razy. Kradną wszelkiego rodzaju dane – od loginów do Facebooka po hasła do banków.

Serwis Tech Times opisuje kolejne 2 szkodliwe aplikacje na Androida, które zauważono w Google Play. Odkrycie jest dziełem badaczki Kasperky’ego, która opublikowała niedawno na Twitterze dwa ostrzeżenia. Aplikację YouPerfect Camera pobrano ponad 5 tys. razy, zaś program Beauty Camera Photo Editor – ponad 1000 razy.

W programie YouPerfect Camera zaszyto trojana z rodziny Facestealer. Oprogramowanie wyświetla fałszywe formularze logowania do Facebooka i w efekcie przejmuje dane logowania ofiary, co pozwala nie tylko dotrzeć do prywatnych rozmów poszkodowanego, ale także wykorzystać jego konto do kolejnych ataków.

Nieświadomi zagrożenia znajomi takiej osoby mogą zostać na przykład oszukani „na Blika” – atakujący zyskuje bowiem szansę podszycia się pod poprzednią ofiarę ataku. Wiedza o loginie i haśle do Facebooka może także otworzyć drogę do włamania się do innych serwisów, które wykorzystują opcję logowania takimi danymi. W tym przypadku wiele zależy od ofiary, czy wykorzystywała wcześniej takie metody logowania.

Druga wymieniona aplikacja z Google Play, Beauty Camera Photo Editor, posiadała zaszyty kod trojana Joker. To znany trojan bankowy, który wykorzystuje kilka mechanizmów, by przejmować loginy i hasła do bankowości, odczytywać wiadomości SMS, a także przejmować treści wyświetlane na ekranie w smartfonie.

Obydwie wymienione aplikacje lepiej jak najszybciej odinstalować z telefonu. Jeśli istnieje podejrzenie, że dane mogły zostać skradzione, warto zmienić wszystkie hasła, a w przypadku bankowości skontaktować się z bankiem i zależnie od potrzeb – policją.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *