SpaceX ma konkurencję. Rocket Lab zaprezentowało swoją rakietę wielokrotnego użytku Neutron!

Przypomnijmy, że Rocket Lab już wcześniej deklarowało, że pierwszy lot testowy rakiety Neutron ma odbyć się w 2024 r. Trudno powiedzieć, czy ten harmonogram jest nadal aktualny, no ale przynajmniej dzisiaj Rocket Lab opublikowało całkiem szczegółową prezentację Neutrona. Oto ona:

Plan jest prosty. Neutron ma bezpośrednio konkurować z Falconem 9 – rakietą wielokrotnego użytku od SpaceX. Możliwości obu maszyn będą dość podobne. Najważniejszą cechą Neutrona będzie oczywiście wielokrotny użytek, co od czasu pierwszego udanego startu i lądowania Falcona 9 jest chyba najbardziej pożądaną cechą przez sektor kosmiczny.

Jeśli chodzi o możliwości transportowe, Rocket Lab twierdzi, że Neutron będzie w stanie dostarczyć na niską orbitę okołoziemską od 8 do 15 ton ładunku (Falcon 9 potrafi wystartować z 15,5t ładunku). Chodzi tu głównie o transport satelitów dla prywatnych firm. Pomyślcie tylko – SpaceX już niedługo będzie musiał konkurować z Rocket Lab, przez co ceny transportu ładunku na orbitę okołoziemską zapewne trochę spadną i to dzięki technologii, która jeszcze kilka lat temu wydawała się zupełnie absurdalnym pomysłem, do którego prawie wszyscy nastawieni byli bardzo sceptycznie.

Neutron posiadał będzie jednolitą konstrukcję, co oznacza że osłona ładunku została zintegrowana z częścią rakiety, w której znajduje się silnik Archimedes. Taka konstrukcja zdaniem Rocket Lab powinna pomóc podczas ponownego wchodzenia w ziemską atmosferę, podczas którego rakieta bardzo mocno się nagrzewa. Wysokość Neutrona to aż 40 metrów, a jego dolna średnica to 7 metrów.

Co ciekawe, większość elementów obudowy rakiety wykonano z kompozytu na bazie włókna węglowego, które jest dość lekkim i bardzo odpornym na uszkodzenia materiałem. Kolejną ciekawostką jest to, że Neutron nie wymaga do startu praktycznie żadnej dodatkowej infrastruktury w postaci rusztowań i innych elementów. Wystarczy zatankować zbiorniki z paliwem i można startować.

Tak przynajmniej brzmi to w oficjalnej prezentacji. Jak Neutron poradzi sobie w praktyce? Nie wiadomo. Na razie Rocket Lab pracuje nad prototypowymi zbiornikami paliwa, a w przyszłym roku na pewno pochwali się wynikami pierwszych testów silnika Archimedes. W międzyczasie kontynuowane będą zapewne prace nad pozostałymi elementami rakiety, jednak czy wszystko zostanie przygotowane do startu w 2024 r.?

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *