Google Play zablokuje aplikacje do nagrywania rozmów!

Google wprowadziło nowe zasady dotyczące korzystania z Accessibility API przez deweloperów aplikacji. Zgodnie z regulacjami, użytkownicy powinni się spodziewać całkowitego zablokowania programów, które dotychczas służyły do nagrywania połączeń.

Chociaż nowe zasady korzystania z API zostały ogłoszone przez Google już 6 kwietnia, wielu deweloperów spostrzegło je dopiero w ostatnich dniach. W sieci pojawiły się dyskusje wskazujące, że realnie od 11 maja 2022 r. aplikacje umieszczone w sklepie Google Play nie będą mogły korzystać z usługi ułatwień dostępu do nagrywania rozmów.

Wytyczne dotyczące Accessibility API

Jak podkreśla Google w dokumencie, za pomocą interfejsu Accessibility API aplikacja nie może m.in. zmieniać ustawień użytkownika, które normalnie wymagałyby jego zgody. Program nie będzie miał możliwości obchodzenia wbudowanych w Androida ustawień prywatności ani powiadomień. Co więcej, nie będzie w stanie także zmieniać ani wykorzystywać interfejsu w sposób, który może wprowadzać w błąd lub narusza zasady sklepu Google Play.

Użytkownicy Androida zauważyli na Reddicie, że Google już od dawna pracuje nad uniemożliwieniem nagrywania rozmów na Androidzie. Nowe zasady dotyczące Accessibility API zostały poprzedzone zablokowaniem dostępu do faktycznego nagrywania rozmów na Androidzie 6 i 10. Szukając nowych możliwości, twórcy tego rodzaju aplikacji zaczęły korzystać z usługi ułatwień dostępu do nagrywania rozmów na Androidzie 10 i nowszych.

Potencjalne zagrożenie

Nie trudno zrozumieć motywacje Google, który stara się zbudować wizerunek bezpiecznego i prywatnego Androida. Ta decyzja może spowodować gwałtowny rozwój zainteresowania oprogramowaniem pochodzącym z innych źródeł, niż oficjalny sklep Play. Od tego zaś prosta droga do programów, które mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników Androida, chociażby ze względu na potencjalną zawartość malware.

Deweloperzy aplikacji, które zostały już opublikowane w sklepie Play, mają co najmniej 30 dni (licząc od 6 kwietnia 2022 roku) na dostosowanie się do wspomnianych zmian.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.