Google Play zablokuje aplikacje do nagrywania rozmów!

Google wprowadziło nowe zasady dotyczące korzystania z Accessibility API przez deweloperów aplikacji. Zgodnie z regulacjami, użytkownicy powinni się spodziewać całkowitego zablokowania programów, które dotychczas służyły do nagrywania połączeń.

Chociaż nowe zasady korzystania z API zostały ogłoszone przez Google już 6 kwietnia, wielu deweloperów spostrzegło je dopiero w ostatnich dniach. W sieci pojawiły się dyskusje wskazujące, że realnie od 11 maja 2022 r. aplikacje umieszczone w sklepie Google Play nie będą mogły korzystać z usługi ułatwień dostępu do nagrywania rozmów.

Wytyczne dotyczące Accessibility API

Jak podkreśla Google w dokumencie, za pomocą interfejsu Accessibility API aplikacja nie może m.in. zmieniać ustawień użytkownika, które normalnie wymagałyby jego zgody. Program nie będzie miał możliwości obchodzenia wbudowanych w Androida ustawień prywatności ani powiadomień. Co więcej, nie będzie w stanie także zmieniać ani wykorzystywać interfejsu w sposób, który może wprowadzać w błąd lub narusza zasady sklepu Google Play.

Użytkownicy Androida zauważyli na Reddicie, że Google już od dawna pracuje nad uniemożliwieniem nagrywania rozmów na Androidzie. Nowe zasady dotyczące Accessibility API zostały poprzedzone zablokowaniem dostępu do faktycznego nagrywania rozmów na Androidzie 6 i 10. Szukając nowych możliwości, twórcy tego rodzaju aplikacji zaczęły korzystać z usługi ułatwień dostępu do nagrywania rozmów na Androidzie 10 i nowszych.

Potencjalne zagrożenie

Nie trudno zrozumieć motywacje Google, który stara się zbudować wizerunek bezpiecznego i prywatnego Androida. Ta decyzja może spowodować gwałtowny rozwój zainteresowania oprogramowaniem pochodzącym z innych źródeł, niż oficjalny sklep Play. Od tego zaś prosta droga do programów, które mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników Androida, chociażby ze względu na potencjalną zawartość malware.

Deweloperzy aplikacji, które zostały już opublikowane w sklepie Play, mają co najmniej 30 dni (licząc od 6 kwietnia 2022 roku) na dostosowanie się do wspomnianych zmian.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Inne

Twój e-PIT – jak łatwo rozliczyć podatek przez internet?

Jak rozliczyć podatek przez internet przy użyciu usługi Twój e-PIT? Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i uzyskać podgląd naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej? Jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poradnika, w którym krok po kroku omawiamy kluczowe funkcje e-PIT-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *