Google Play zablokuje aplikacje do nagrywania rozmów!

Google wprowadziło nowe zasady dotyczące korzystania z Accessibility API przez deweloperów aplikacji. Zgodnie z regulacjami, użytkownicy powinni się spodziewać całkowitego zablokowania programów, które dotychczas służyły do nagrywania połączeń.

Chociaż nowe zasady korzystania z API zostały ogłoszone przez Google już 6 kwietnia, wielu deweloperów spostrzegło je dopiero w ostatnich dniach. W sieci pojawiły się dyskusje wskazujące, że realnie od 11 maja 2022 r. aplikacje umieszczone w sklepie Google Play nie będą mogły korzystać z usługi ułatwień dostępu do nagrywania rozmów.

Wytyczne dotyczące Accessibility API

Jak podkreśla Google w dokumencie, za pomocą interfejsu Accessibility API aplikacja nie może m.in. zmieniać ustawień użytkownika, które normalnie wymagałyby jego zgody. Program nie będzie miał możliwości obchodzenia wbudowanych w Androida ustawień prywatności ani powiadomień. Co więcej, nie będzie w stanie także zmieniać ani wykorzystywać interfejsu w sposób, który może wprowadzać w błąd lub narusza zasady sklepu Google Play.

Użytkownicy Androida zauważyli na Reddicie, że Google już od dawna pracuje nad uniemożliwieniem nagrywania rozmów na Androidzie. Nowe zasady dotyczące Accessibility API zostały poprzedzone zablokowaniem dostępu do faktycznego nagrywania rozmów na Androidzie 6 i 10. Szukając nowych możliwości, twórcy tego rodzaju aplikacji zaczęły korzystać z usługi ułatwień dostępu do nagrywania rozmów na Androidzie 10 i nowszych.

Potencjalne zagrożenie

Nie trudno zrozumieć motywacje Google, który stara się zbudować wizerunek bezpiecznego i prywatnego Androida. Ta decyzja może spowodować gwałtowny rozwój zainteresowania oprogramowaniem pochodzącym z innych źródeł, niż oficjalny sklep Play. Od tego zaś prosta droga do programów, które mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników Androida, chociażby ze względu na potencjalną zawartość malware.

Deweloperzy aplikacji, które zostały już opublikowane w sklepie Play, mają co najmniej 30 dni (licząc od 6 kwietnia 2022 roku) na dostosowanie się do wspomnianych zmian.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *