Google Play zablokuje aplikacje do nagrywania rozmów!

Google wprowadziło nowe zasady dotyczące korzystania z Accessibility API przez deweloperów aplikacji. Zgodnie z regulacjami, użytkownicy powinni się spodziewać całkowitego zablokowania programów, które dotychczas służyły do nagrywania połączeń.

Chociaż nowe zasady korzystania z API zostały ogłoszone przez Google już 6 kwietnia, wielu deweloperów spostrzegło je dopiero w ostatnich dniach. W sieci pojawiły się dyskusje wskazujące, że realnie od 11 maja 2022 r. aplikacje umieszczone w sklepie Google Play nie będą mogły korzystać z usługi ułatwień dostępu do nagrywania rozmów.

Wytyczne dotyczące Accessibility API

Jak podkreśla Google w dokumencie, za pomocą interfejsu Accessibility API aplikacja nie może m.in. zmieniać ustawień użytkownika, które normalnie wymagałyby jego zgody. Program nie będzie miał możliwości obchodzenia wbudowanych w Androida ustawień prywatności ani powiadomień. Co więcej, nie będzie w stanie także zmieniać ani wykorzystywać interfejsu w sposób, który może wprowadzać w błąd lub narusza zasady sklepu Google Play.

Użytkownicy Androida zauważyli na Reddicie, że Google już od dawna pracuje nad uniemożliwieniem nagrywania rozmów na Androidzie. Nowe zasady dotyczące Accessibility API zostały poprzedzone zablokowaniem dostępu do faktycznego nagrywania rozmów na Androidzie 6 i 10. Szukając nowych możliwości, twórcy tego rodzaju aplikacji zaczęły korzystać z usługi ułatwień dostępu do nagrywania rozmów na Androidzie 10 i nowszych.

Potencjalne zagrożenie

Nie trudno zrozumieć motywacje Google, który stara się zbudować wizerunek bezpiecznego i prywatnego Androida. Ta decyzja może spowodować gwałtowny rozwój zainteresowania oprogramowaniem pochodzącym z innych źródeł, niż oficjalny sklep Play. Od tego zaś prosta droga do programów, które mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników Androida, chociażby ze względu na potencjalną zawartość malware.

Deweloperzy aplikacji, które zostały już opublikowane w sklepie Play, mają co najmniej 30 dni (licząc od 6 kwietnia 2022 roku) na dostosowanie się do wspomnianych zmian.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *