Huawei odpiera zarzuty. Wyciekły dokumenty łączące firmę z systemami opresji!

Huawei stanął w obliczu zarzutów, które mogą mu mocno zaszkodzić. Zgodnie z prezentacjami PowerPoint, do których dotarł The Washington Post, producent był zaangażowany w tworzenie technologii dla obozów pracy i reedukacji, a także systemów nadzoru chińskiej populacji.

The Washington Post twierdzi, że uzyskał dostęp do poufnych prezentacji z publicznej strony Huawei, zanim zostały one usunięte. Według raportu przygotowanego przez gazetę slajdy zawierały szczegóły dotyczące udziału Huawei w tworzeniu kilku systemów pomagających organom rządowym w:

  • identyfikacji osób na podstawie głosu,
  • monitorowaniu osób o znaczeniu politycznym,
  • zarządzaniu ideologiczną reedukacją i harmonogramem pracy więźniów.

Miały one również umożliwiać sprzedawcom detalicznym śledzenie kupujących za pomocą rozpoznawania twarzy.

Jeden z systemów, o których mowa w raporcie jest przedstawiony jako „fundament zunifikowanej platformy inteligentnych więzień”. Poza kamerami wideo i inteligentnymi bramami, zawiera on oprogramowanie do zarządzania harmonogramem osadzonych, w tym ich udziałem w zajęciach reedukacji ideologicznej i zmianami pracy w więzieniu.

Kolejny system inwigilacji miał być stosowany w Sinkiang przez siły bezpieczeństwa publicznego. Zgodnie z raportem wykorzystały one rozpoznawanie twarzy do śledzenia i ujmowania Ujgurów, muzułmańskiej mniejszości etnicznej w Chinach. Inne slajdy wyszczególniają technologię używaną do identyfikacji osób na podstawie ich głosu, systemy do śledzenia lokalizacji ludzi na podstawie nagrań z monitoringu oraz technologię do monitorowania pracowników w pracy.

Huawei odpiera zarzuty

Huawei wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że „nie ma żadnej wiedzy o projektach wymienionych w artykule The Washington Post. Dostarczamy platformę dla usług w chmurze, działając zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi standardami branżowymi. Huawei nie opracowuje ani nie sprzedaje systemów, które miałyby służyć namierzaniu jakichkolwiek grup społecznych”.

Chiński producent dodaje, że przestrzega obowiązujących przepisów prawa, regulacji i zasad etyki biznesowej – i tego samego wymaga też od wszystkich swoich partnerów. „Ochrona prywatności jest naszym najwyższym priorytetem i wymagamy, aby cały nasz biznes był zgodny z przepisami i regulacjami obowiązującymi w krajach, w których prowadzimy działalność” – kończy firma w oświadczeniu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *