IPN szykuje grę wideo. Wcielimy się w kryptologa z czasów wojny między Polską, a bolszewicką Rosją!

Instytut Pamięci Narodowej zapowiedział pierwszoosobową grę przygodową, w której wcielimy się w jednego z bohaterów polskiej kryptologii z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Zaprezentowano przy tym urywki gameplay-u.

IPN we współpracy z Biurem Nowych Technologii zaprezentował „projekt gamingowy”, czyli po prostu przygodową grę wideo dziejącą się w czasach wojny polsko-bolszewickiej – „Gra Szyfrów”. Po opublikowanym materiale trudno jest ją jednak zaklasyfikować do konkretnego gatunku, ale możemy spodziewać się pierwszoosobowej gry przygodowej z elementami skradania i zagadkami do rozwiązywania.

Tytuł zostanie udostępniony całkowicie za darmo i powstał w celu przybliżenia wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej. Jak powiedział dr Karol Nawrocki, prezes IPN:

Chciałbym, żeby IPN stał się w krótkim czasie Instytutem Przyszłości Narodowej, który w oparciu o wiedzę historyczną będzie kształtował kolejne pokolenia Polaków w miłości do Polski i w uszanowaniu do naszego dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Co ciekawe, premiera już niebawem, bo 21 kwietnia – na Steamie, Androidzie oraz iOS. Co więcej, obsłuży również tryb wirtualnej rzeczywistości.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *