Japonia inwestuje 5.2 miliarda dolarów w fabryki półprzewodników by ograniczyć obecny kryzys

Kryzys powstały na skutek niedoborów układów scalonych jest odczuwalny na całym świecie. Rząd Japonii postanowił coś z tym zrobić. To coś to wsparcie producentów półprzewodników kwotą 5,2 mld dolarów.

Większość z tych pieniędzy trafi do Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) – największego producenta półprzewodników na świecie. TSMC zapowiedziało również, że wraz z Sony Group Corp. wybuduje nową fabrykę w Japonii, zwiększając tym samym swoje możliwości produkcji układów scalonych. Rządowa dotacja ma wspomóc również takie firmy jak Kioxia Holdings, czy Micron Technology Inc.

Japonia od lat 80. pozostaje największym na świecie przemysłem produkującym chipy. Choć konkurencja nie śpi – producenci z Tajwanu przez ostatnie 30 lat bardzo pomniejszyli dystans dzielący ich od Japonii.

Dotacja rządowa nie mogła pojawić się w lepszym momencie. Niedobór półprzewodników na rynku wynika z globalnego kryzysu zdrowotnego, na skutek którego zaczęliśmy izolować się w domach i kontaktować się ze światem zewnętrznym za pomocą coraz większej ilości elektroniki opartej właśnie na półprzewodnikach.

Kryzys w tej branży widać zresztą nie tylko przez pryzmat japońskich producentów. Firma Samsung, która samodzielnie produkowała układy do swoich urządzeń zmuszona była przełożyć premierę najnowszej generacji Galaxy Note. Powodem była poważna nierównowaga w podaży i popycie na chipy w sektorze IT na całym świecie. Tak przynajmniej skomentował całą sprawę dyrektor działu mobilnego współdyrektor generalny firmy Samsung, Koh Dong-jin.

Wiele branż czeka na wzrost produkcji półprzewodników – od producentów elektroniki użytkowej, aż po koncerny samochodowe. Miejmy zatem nadzieję, że pomoc japońskiego rządu zmieni obecną sytuację i że koniec 2022 r. będzie wyglądał o wiele lepiej.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *