Japonia inwestuje 5.2 miliarda dolarów w fabryki półprzewodników by ograniczyć obecny kryzys

Kryzys powstały na skutek niedoborów układów scalonych jest odczuwalny na całym świecie. Rząd Japonii postanowił coś z tym zrobić. To coś to wsparcie producentów półprzewodników kwotą 5,2 mld dolarów.

Większość z tych pieniędzy trafi do Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) – największego producenta półprzewodników na świecie. TSMC zapowiedziało również, że wraz z Sony Group Corp. wybuduje nową fabrykę w Japonii, zwiększając tym samym swoje możliwości produkcji układów scalonych. Rządowa dotacja ma wspomóc również takie firmy jak Kioxia Holdings, czy Micron Technology Inc.

Japonia od lat 80. pozostaje największym na świecie przemysłem produkującym chipy. Choć konkurencja nie śpi – producenci z Tajwanu przez ostatnie 30 lat bardzo pomniejszyli dystans dzielący ich od Japonii.

Dotacja rządowa nie mogła pojawić się w lepszym momencie. Niedobór półprzewodników na rynku wynika z globalnego kryzysu zdrowotnego, na skutek którego zaczęliśmy izolować się w domach i kontaktować się ze światem zewnętrznym za pomocą coraz większej ilości elektroniki opartej właśnie na półprzewodnikach.

Kryzys w tej branży widać zresztą nie tylko przez pryzmat japońskich producentów. Firma Samsung, która samodzielnie produkowała układy do swoich urządzeń zmuszona była przełożyć premierę najnowszej generacji Galaxy Note. Powodem była poważna nierównowaga w podaży i popycie na chipy w sektorze IT na całym świecie. Tak przynajmniej skomentował całą sprawę dyrektor działu mobilnego współdyrektor generalny firmy Samsung, Koh Dong-jin.

Wiele branż czeka na wzrost produkcji półprzewodników – od producentów elektroniki użytkowej, aż po koncerny samochodowe. Miejmy zatem nadzieję, że pomoc japońskiego rządu zmieni obecną sytuację i że koniec 2022 r. będzie wyglądał o wiele lepiej.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *